صدراعظم جدید اتریش متعهد شد تا همکاری نزدیکی با سباستین کورتس، صدراعظم مستعفی داشته باشد؛ وی با این کار به این ادعا که رهبر جدید صرفا امورات صدراعظم پیشین را انجام می‌دهد، دامن زد.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، حزب “سبزها”، مؤتلفان کوچک حزب محافظه کار سباستین کورتس، پس از آنکه وی و 9 نفر دیگر از جمله دستیاران ارشدش هفته گذشته به ظن نقض اعتماد، فساد و رشوه‌خواری تحت بررسی قرار گرفتند، خواستار برکناری کورتس شدند.
کورتس که تمامی اتهامات را رد کرده است، تا امروز رهبر بی چون و چرای حزبش بوده است و اکنون علاوه بر آن، نقش قانون‌گذار برجسته حزبش را نیز بر عهده دارد. رقبای کورتس با بیان اینکه وی به کنترل سیاست‌های کشور از طریق مناصب فعلی‌اش ادامه خواهد داد، اورا “صدراعظم سایه” خوانده‌اند.
الکساندر شلنبرگ، صدراعظم جدید اما در بیانیه‌ای گفت: من معتقدم اتهامات مطرح شده (علیه کورتس) نادرست است و اطمینان دارم بالاخره بی پایه و اساس بودن این ادعاها روشن خواهد شد.
وی در نخستین سخنرانی عمومی خود به عنوان صدر اعظم اتریش، پس از ترک منصبش در وزارت خارجه گفت: البته من با سباستین کورتس، همکاری نزدیکی خواهم داشت.
این در حالیست که بئات ماینل رایسینگر، رهبر حزب لیبرال “نئوز” در اتریش با درخواست مبارزه فعالانه با فساد از شلنبرگ، گفت: “تصور من این است که او قصد دارد دقیقاً همان کار را انجام دهد: طبق معمول به کار خود بازگردد و طوری رفتار کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.
کای جان کرینر، عضو حزب سوسیال دموکرات اتریش، که در کمیسیون مجلس اتریش برای تحقیقات پیرامون فساد احتمالی در دولت کورتس حضور داشت، گفت: همه احزاب مخالف می‌دانند که تغییری در سیستم کورتس ایجاد نخواهد شد. او همچنان عروسک گردان است و صدراعظم تعیین شده جدید هم عضوی از سیستم کورتس است.
کورتس اما در واکنش به این سخنان در توییتی با تعهد به حمایت از دولت جدید گفت: من صدر اعظم سایه نیستم!
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *