برخی منابع اعلام کرده اند که دولت آمریکا ممکن است با فروش جنگنده‌های «اف -۱۶» به ترکیه موافقت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، دولت آمریکا ممکن است با فروش جنگنده‌های «اف -۱۶» به ترکیه موافقت کند.
گفته شده واگذاری جنگنده اف -۱۶ به ترکیه از سوی آمریکا شاید با هدف تأمین امنیت ناتو در منطقه و توازن قوای آنکارا با آتن صورت گیرد.
دو مقام آگاه در این ارتباط اعلام کردند که ترکیه در ۳۰ سپتامبر درخواست رسمی برای خرید ۴۰ فروند هواپیمای جدید اف -۱۶ برای نوسازی جنگنده‌های خود به آمریکا ارسال کرده است و احتمالاً «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اجلاس جهانی جی -۲۰ با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز این موضوع را مطرح خواهد کرد.
یک مقام ترکیه‌ای در این ارتباط گفته است: «دولت بایدن هیچ مشکلی با درخواست به‌روز رسانی جنگنده‌های اف -۱۶ ندارد.»
پیشتر منابعی اعلام کرده بودند که ترکیه بدنبال خرید ۴۰ فروند جنگنده «اف -۱۶» از آمریکا است.
منابعی که نامشان فاش و اعلام نشده است، این خبر را اعلام کرده و گفته اند که این معامله چند میلیارد دلاری، فعلاً در مسیر فرایند فروش تجهیزات نظامی خارجی آمریکا است و هنوز نهایی نشده است.
گفته شده نهایی شدن درخواست ترکیه برای خرید اف ۱۶ از آمریکا منوط به تأیید وزارت خارجه و کنگره آمریکا خواهد بود و این نهادها هنوز پاسخی به این درخواست ترکیه نداده اند.
در همین ارتباط نیز یک منبع وزارت خارجه آمریکا گفته است که از نظر سیاسی، وزارت خارجه در مورد فروش یا انتقال تجهیزات نظامی پیشنهادی تا زمانی که به طور رسمی به کنگره اعلام نشده باشد، اظهارنظر نخواهد کرد.
با این حال سفارت ترکیه در واشنگتن از اظهارنظر درباره این خبر خودداری کرده است.
پیشتر درخواست‌ها و سفارش‌های ترکیه از آمریکا برای خرید جنگنده‌های اف – ۳۵ ناکام مانده بود و آمریکا از تحویل جنگنده‌های اف -۳۵ به ترکیه اجتناب کرده بود. عدم واگذاری جنگنده‌های اف ۳۵ به ترکیه به دلیل اختلاف این کشور با آمریکا برای خرید سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ از روسیه بود که با مخالفت سرسختانه واشنگتن روبرو شد و چند روز پیش از این حتی «وندی شرمن»، معاون وزیر خارجه آمریکا به ترکیه درباره خرید تجهیزات نظامی از روسیه هشدار داد. در این ارتباط، وندی شرمن گفت که خرید تسلیحات نظامی روسیه برای ترکیه تبعات خواهد داشت.
پس از اعلام «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر طرح این کشور برای خرید دومین سری از سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه، که در گفت‌وگو با شبکه خبری آمریکایی سی بی اس انجام گرفت، آمریکا در طی چند مرحله وارد فاز هشدار به ترکیه شده است و چند روز پیش از این نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهار داشت که به ترکیه نسبت به خرید محصولات بیشتر نظامی از روسیه هشدار می‌دهیم.
اردوغان در آن مصاحبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قصدی برای خرید سری دیگری از سامانه موشکی اس ۴۰۰ را دارید، گفته بود: از این دوره به بعد کسی نمی‌تواند در سیاست ما نسبت به خرید سامانه‌های دفاعی و اینکه از چه کشوری و به چه میزان باشد، دخالت کند. کسی که در این خصوص تصمیم می‌گیرد ما هستیم.
در پی خرید اولین سری سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه، واشنگتن ضمن تحریم بخش نظامی این کشور، آنکارا را از پروژه تولید مشترک جنگنده اف ۳۵ خارج کرده و حتی واشنگتن از تسلیم کردن جنگنده‌هایی که ترکیه سفارش داده و آماده تحویل بود نیز اجتناب کرد و آنها را به ارتش آمریکا تسلیم کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *