مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همتای وی از کره جنوبی با یکدیگر دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله خلع سلاح کامل شبه جزیره کره و امنیت در منطقه ایندوپاسیفیک بحث و گفتگو کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که «جیک سالیوان» (Jake Sullivan) مشاور امنیت ملی دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «سو هون» همتای کره ای وی با یکدیگر دیدار و درباره امنیت منطقه گفتگو کردند.
«امیلی هورن» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در همین رابطه گفت: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی امروز با سو هون مشاور امنیت ملی جمهوری کره جنوبی دیدار کرد و هر دو بر نقش مهم اتحاد واشنگتن-سئول به عنوان پایه و رکن صلح، رفاه و امنیت در شمال شرق آسیا و در مقیاس وسیعتر در ایندوپاسیفیک تاکید کردند.
وی ادامه داد: سالیوان و سو بحث های مفصلی در مورد وضعیت امنیتی کنونی در منطقه انجام دادند و از کره شمالی خواستند که در جهت خلع سلاح کامل شبه جزیره کره، دیپلماسی جدی و پایداری را در پیش گیرد.
هورن همچنین افزود: سالیوان بر لزوم خودداری کره شمالی از اقدامات تشدید کننده تاکید و همچنین بر حمایت آمریکا از گفتگو و همکاری بین کره ای را مجدداً تایید کرد.
مطابق بیانیه کاخ سفید در این باره، آنها گام های مهم را برای گسترش روابط آمریکا و کره جنوبی پس از سفر رئیس جمهور «مون» به واشنگتن در ماه مه، پذیرفتند و متعهد به تحکیم همکاری در زمینه های مهم مانند فناوری پیشرفته، ۵ جی (۵G) امن و قابل اعتماد، زنجیره تامین مقاوم و بهداشت جهانی شدند.
پیشتر نیز سو هون اعلام کرده بود که کره جنوبی و آمریکا در مورد پیشنهاد اخیر «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی برای پایان دادن به جنگ بین دو کره بحث و گفتگو خواهند کرد.
وی در همین رابطه گفته بود: حالا که کانال های ارتباطی بین دو کره برقرار شده است، باید تعامل بین دو کره و آمریکا را تقویت کنیم. گفتگوهای بیشتری به این مسئله اختصاص داده خواهد شد.
مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی در ۲۱ سپتامبر گذشته خواستار این شده بود که اعلامیه پایان جنگ کره را امضا کند. جنگ بین دو کره در سال ۱۹۵۳ با آتش بس پایان یافت، که به معنی این است که طرفین همچنان به طور رسمی در حالت جنگ باقی می مانند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *