وزیر اقتصاد سوریه در سخنانی گفت که جنگ ۱۹۵ میلیارد دلار به بخش‌های نفت و برق این کشور خسارت وارد کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، محمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به خسارت‌های وارد شده به این کشور در نتیجه جنگ اظهار کرد: هیچ رقم قطعی برای خسارت اقتصاد سوریه در جنگ وجود ندارد این ارقام ثبت شده است، پیش از آزادسازی تمام مناطق کشور نمی‌توان درباره ارقام قطعی صحبت کرد.
وی افزود: خسارت‌های مستقیم و غیر مستقیم در بخش نفت سوریه تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار و در بخش برق ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است و بیشترین آسیب به این دو بخش وارد شده است و این بخش‌ها مورد حمله، تخریب سیستماتیک و سرقت قرار گرفته‌اند.
الخلیل ادامه داد: بدهی ناچیز سوریه در مقایسه با جنگ ۱۱ ساله و تولید ناخالص داخلی، رضایت بخش است و درصد موجود قابل قبول است.
وی تاکید کرد: مبادلات تجاری با روسیه در سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و تراز تجاری به سمت روسیه متمایل شده است و روسیه در مبادلات تجاری با سوریه به رتبه‌های دوم و سوم رسیده است و چین همچنان در رتبه اول قرار دارد. بسیاری از مواد موجود در بازار سوریه در بخش‌های مختلف مانند گندم و سایر موارد به تامین کنندگان روس وابسته شده است و در عوض مزایایی از سوی روسیه به سوریه داده شده است که از جمله آن می‌توان به معافیت‌های گمرکی کالاهای سوری برای ورود به بازار روسیه اشاره کرد.
وی افزود: نیاز به یک قانون سرمایه گذاری جدید بود که مجموعه‌ای از چالش‌ها ازجمله مناطق نیازمند توسعه، مناطق نیازمند بازسازی را در نظر بگیرد و تضمین‌هایی را برای هر سرمایه گذار ارائه دهد. در قانون سرمایه گذاری جدید نیاز به تمایز برای هدایت سرمایه گذاری به بخش‌های دارای اولویت و اعطای معافیت و مزایای به این بخش‌ها بود.
الخلیل ادامه داد: دولت سوریه در حال حاضر برای حمایت از تولید داخل منطقی کردن واردات تلاش می‌کند و در این زمینه موفق بوده است.
وی درباره تاثیر تحریم‌ها علیه قانون سرمایه گذاری سوریه نیز تاکید کرد: شرکتی که از تحریم می‌ترسد می‌تواند بدون ذکر نام واقعی خود فعالیت کند و شرکت‌هایی هستند که ترسی از تحریم ندارند؛ چراکه در اصل با غرب معامله نمی‌کنند.
وی درباره روابط با برخی کشورهای عرب نیز گفت: هیچ روابط اقتصادی با قطر و عربستان وجود ندارد و قراردادی را با یک شرکت اماراتی برای ساخت نیروگاه “فتوولتائیک” را امضا کرده‌ایم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *