سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (پنج‌شنبه) با بالا گرفتن تنش‌ها بر سر تایوان تاکید کرد، آمریکا در جایگاهی نیست که اظهارات غیر مسئولانه مطرح کند.
به گزارش ایسنا، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی توییتری نوشت: تایوان، تایوان چین است. آمریکا در جایگاهی نیست که اظهارات غیر مسئولانه مطرح کند.
به نظر می‌رسد این اظهارات لیجیان واکنشی به موضع‌گیری آمریکا در خصوص تایوان باشد. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز سه‌شنبه از تایوان مقابل آنچه تلاش‌ روزافزون چین برای “ارعاب و فشار” بر این جزیره خودگردان با استفاده از ارتش خود توصیف کرده بود، حمایت کرد.
تایوان این ماه با ۱۵۳ ماموریت آموزشی نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در حریم هوایی بین‌المللی و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ مایلی جنوب غرب این جزیره مواجه شد. از دیدگاه تایپه، این پروازها بار سیاسی دارند و تهدید واقعی به شمار می‌روند. همچنین روز چهارشنبه یک مقام چینی گفت فعالیت های نظامی چین علیه دولت تایوان و حامیان خارجی آن است و همین دیدگاه تایپه را تایید می‌کند.
جان کربی، سخنگوی پنتاگون سه‌شنبه گفته بود که فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی تایوان و دریاهای چین شرقی و چین جنوبی “بی‌ثبات‌کننده است و فقط خطر محاسبه اشتباه را افزایش می‌دهد.”
سخنگوی پنتاگون با بکارگیری نام رسمی چین گفته بود: حمایت و روابط دفاعی ما از تایوان همچنان علیه تهدید کنونی جمهوری خلق چین همسو است. و ما به پکن تاکید می‌کنیم که پایبند راهکار مسالمت‌آمیز برای اختلافات دو سوی تنگه باشد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *