رهبر جریان صدر هفت نکته برای خروج عراق از "سرسپردگی و وابستگی به هر کسی" را مطرح کرد و در عین حال اطمینان داد، تعامل با آمریکا در صورت تحویل گرفتن دولت آینده در سطح تعامل "دولت با دولت" خواهد بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در بیانیه‌ای تاکید کرد:‌ شاید مهمترین چیزی که جهان از تحویل گرفتن پست نخست‌وزیری از سوی جریان صدر انتظار دارد موضع ما در قبال آمریکا یا اشغالگران است.
او افزود: می‌گویم ما برخی نکات مهم داریم تا عراق را از وابستگی به هر کسی خارج کند که بدین شرح هستند: با آمریکا مذاکره جدی و کارآمد در خصوص بقای نیروها، پایگاه‌ها و مداخلاتش در عراق خواهیم داشت.
اول: تعامل با دولت عراق به لحاظ دیپلماتیک و در تمام زمینه‌ها خواهد بود به این معنا که تعامل یک دولت با دولتی با حاکمیت کامل.
دوم: مذاکره جدی و کارآمد در خصوص بقای نیروها، پایگاه‌های نظامی آمریکا، هواپیماها، برج‌ها و مداخلاتش در عراق.
سوم: انقلاب‌های مردمی و تمام نمونه‌های آن امری داخلی است و این مساله به هیچ کس ارتباطی ندارد. صدر درباره روابط با آمریکا بر آن تأکید کرده این است که تظاهرات و خیزش ملت عراق مساله‌ای داخلی و ملی است و هیچ ربطی به آمریکا ندارد و باید خالی از هرگونه تأثیر خارجی باشد.
چهارم: دور کردن زمین، هوا، دریا و ملت عراق از هر گونه درگیری‌های منطقه‌ای… هرگز اجازه غیر آن را از سوی هیچ کسی نمی‌دهیم.
پنجم: ما عراقی‌ها نه شرقی و نه غربی خواهان زندگی در صلح هستیم و هر کسی که با آن مخالف است پاسخی مناسبی برایش داریم.
ششم: اگر نکاتی که ذکر کردیم محقق شد با آمریکا تعامل اقتصادی یا تعامل در سطوح دیگر تعامل خواهیم داشت، در غیر این صورت تن به فشارها و وابستگی‌ نمی‌دهیم.
هفتم: در صورت عدم تحقق مسائلی که گفتیم این یعنی آمریکا کشور دشمن عراق است و نمی‌خواهد عراق استقلال، حاکمیت و ثبات داشته باشد… در این صورت عراق و اشغالگران متخاصم هرگز سازش نخواهند داشت.
صدر بیانیه خود را با تعبیر «مقتدی صدر مقاوم» پایان داده است.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *