«نصار الربیعی» رئیس هیئت سیاسی جریان صدر اعلام کرد که نامزد نخست وزیری عراق در دولت آتی از جریان صدر خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، نصار الربیعی رئیس هیئت سیاسی جریان صدر در سخنانی اظهار داشت: دولت آتی منوط به توافقات و اجماع سیاسی نیست. این دولت، غیر توافقی خواهد بود و طرف های سیاسی [مختلف] بر آن حکومت خواهند کرد.
وی با بیان این مطلب افزود: دولت آتی متشکل از تمامی طیف ها و همچنین اپوزسیون نیز شامل تمامی طیف ها خواهد بود. جریان صدر حق حزبی را به حق ملی تبدیل خواهد کرد.
نصار الربیعی در ادامه گفت: فراکسیون صدر به صراحت اعلام خواهد کرد که کاندیدای نخست وزیری از جریان صدر خواهد بود.
شمارش آراء انتخابات پارلمانی عراق که پس از پایان برگزاری آن در ساعت ۱۸ یکشنبه (۱۰ اکتبر)، آغاز شد، هنوز نهایی و رسمی اعلام نشده است اما طبق جدیدترین آمار اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق از نحوه توزیع کرسی‌های پارلمانی میان ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی مختلف، جریان صدر با ۷۲ کرسی در صدر قرار دارد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی» و ائتلاف دوله القانون به ریاست «نوری المالکی» هر یک با ۳۷ کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.
با آنکه جریان صدر در این انتخابات موفق به کسب بیشترین کرسی‌ها در مقایسه با رقبای انتخاباتی‌اش دارد، اما برای تشکیل دولت جدید، همچنان نیازمند هم پیمانی با سایر گروه‌های پارلمانی است و به همین دلیل رایزنی‌ها و اقدامات اولیه برای این امر را آغاز کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *