پارلمان اروپا با صدور بیانیه ای به حوادث روز گذشته در بیروت که به کشته شدن هفت نفر منجر شد؛ واکنش نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه پارلمان اروپا، «دیوید مک‌ آلیستر» رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا و «ایزابل سانتوس» رئیس نمایندگی روابط با کشورهای شرقی در بیانیه‌ای به حوادث روز گذشته بیروت واکنش نشان دادند.
آنها در این بیانیه، نوشتند: از دیدن تصاویر خشونت‌های بیروت که یادآور گذشته لبنان بود، متأثر شدیم. از همه طرف‌ها می‌خواهیم آرامش خود را حفظ کرده و به‌جای خشونت وارد گفت‌وگو شوند.
در این بیانیه ادعا می شود که پارلمان اروپا به‌ طور دقیق تحولات لبنان را رصد می‌کند و ماه آینده میلادی، هیئتی را به بیروت اعزام خواهد کرد.
این بیانیه بدون محکوم کردن عوامل حمله به تظاهرات مقابل کاخ دادگستری بیروت می افزاید: از مقامات لبنان می‌خواهیم به رویه‌ها و استقلال قضایی احترام بگذارند و به تلاش ها در زمینه تحقیق درباره انفجار بیروت و پاسخگو کردن عوامل آن کمک کنند.
درگیری‌های روز پنجشنبه در بیروت پس از آن آغاز شد که منابع لبنانی، گزارش دادند که طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در اعتراض به عملکرد بد «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار بیروت به خیابان‌ها آمده‌اند.
سیاسی عمل کردن بازپرس قضایی لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت، صدای بسیاری را در لبنان درآورده و معترضان می‌گویند وی بنا به دستورات خارجی دنبال هدف گرفتن گروهی خاص است. کشور لبنان در تاریخ چهارم آگوست سال ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد) در بندرگاه بیروت شاهد انفجاری مهیب بود؛ انفجاری که بیش از ۲۰۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به دنبال داشت.
لحظاتی پس از انتشار گزارش تظاهرات روز پنجشنبه، رسانه‌ها از تیراندازی به سمت مردم و مجروح شدن تعدادی از آن‌ها خبر دادند.
شبکه «المیادین» به نقل از سران جنبش‌های حزب‌الله و امل گزارش کرد، گروه‌های وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» به ریاست «سمیر جعجع» (نزدیک به سعودی و آمریکا) به سمت تظاهرات‌کنندگان در بیروت تیراندازی کرده اند.
حزب‌الله و امل در بیانیه‌ای مشترک، همه را به آرامش و عدم کشیده شدن به «فتنه خبیث» فراخواندند. در این حادثه هفت نفر به شهادت رسیدند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *