دیپلمات‌های اوکراینی از استقرار ۳۹ حامل سلاح اتمی در شبه جزیره کریمه توسط روسیه خبر داده و نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یوکرین وایر، دیپلمات‌های اوکراینی از استقرار ۳۹ حامل سلاح اتمی در شبه جزیره کریمه توسط روسیه خبر دادند.
دیپلمات‌های اوکراینی در وین در این ارتباط اعلام کردند که انواع سلاح‌های اتمی روسیه و برخی هواپیماهای این کشور از جمله جنگنده «سوخ و-۳۴» و بمب افکن «توپولوف -۲۲» با قابلیت حمل سلاح اتمی در شبه جزیه کریمه شدند.
همچنین گفته شده که روسیه آماده استقرار مجدد سامانه موشک بالستیک متحرک کوتاه برد «اسکندر-ام» در این منطقه است و به بازسازی زیرساخت‌های نظامی برای ذخیره سلاح‌های اتمی در کریمه ادامه خواهد داد.
پیش تر نیز سفیر اوکراین در آلمان گفته بود که ممکن است کی‌یف در صورت عدم پذیرش در ناتو، ساخت سلاح هسته‌ای را برای دفاع از خود برابر روسیه در نظر می‌گیرد. سفیر اوکراین در آلمان گفت که در صورت عدم عضویت این کشور در ناتو، کی‌یف ممکن است به سلاح هسته‌ای تجهیز شود. سفیر اوکراین افزوده بود که ممکن است کی‌یف در صورت عدم پذیرش در ناتو، ساخت سلاح هسته‌ای را برای دفاع از خود برابر روسیه در نظر گیرد.
وزیر دفاع اوکراین نیز پیش از این مدعی شده بود که روسیه، کریمه را برای ذخیره بالقوه سلاح‌های اتمی آماده می‌کند. «آندری تاران» در سخنرانی در کمیته فرعی دفاعی پارلمان اروپا در بروکسل بدون ارائه مستنداتی مدعی شده بود که شاید روسیه در شبه جزیره کریمه سلاح اتمی مستقر کند. وی در ادامه گفت: مسکو برای اطمینان از تأمین اممنیت شبه جزیره کریمه ممکن است به اوکراین حمله کند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *