وزارت امور خارجه ازبکستان از سفر نمایندگان طالبان به این کشور در روز شنبه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه ازبکستان از سفر نمایندگان طالبان به این کشور در روز شنبه خبر داد.
گفته شده در این سفر هیأت اعزامی طالبان و مقامات ازبکستانی پیرامون تجارت و ارسال کمک‌های بشردوستانه دیدار و گفتگو کردند.
بنا به اعلام وزارت امور خارجه ازبکستان، این گفتگوها در شهر مرزی ترمذ میان هیأت طالبان به ریاست «عبدالسلام حنفی»، مسئول شماره دو طالبان و سردار «عمرزاکوف»، معاون نخست وزیر ازبکستان انجام شد.
بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ازبکستان، مذاکرات درباره مسائل مربوط به تجارت و روابط اقتصادی، امنیت مرزی، همکاری در زمینه انرژی، حمل و نقل و ترانزیت بین المللی بوده است.
از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که طالبان در این ارتباط منتشر کرد، آمده که دو هیأت در زمینه‌هایی همچون توسعه تجارت، سوخت و مایحتاج اولیه به ویژه در زمستان، تسهیلات ترانزیتی برای تجار افغانستان، همکاری در بخش بهداشتی، خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت سرخان – پل‌خمری، راه‌آهن مزار شریف- کابل – پیشاور گفتگو کردند.
در حال حاضر، بندرحیرتان در مرز ازبکستان از طریق راه آهن به مزارشریف وصل شده است.
طالبان می‌گوید تیم‌های کاری مشترکی بین دو طرف در بسیاری از زمینه‌ها تشکیل شده و قرار است نقشه راه همکاری‌ها در ده روز آینده تکمیل و برای تصمیم گیری به رهبران دو طرف ارائه شود.
در بیانیه طالبان آمده که در ترکیب هیأت اعزامی به ترمذ مقام‌هایی از وزارت تحصیلات عالی، هوانوردی، فواید عامه، تجارت، اقتصاد، صحت عامه، بانک مرکزی افغانستان، نمایندگان بخش امنیتی، نمایندگان رسانه‌ها و تاجران حضور دارند.
احمدخالد علمی، سفیر افغانستان در ازبکستان پیشتر گفته بود که ازبکستان درصدد ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان به‌ویژه در شرایط فعلی است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *