نمایندگان پارلمان اردن با توافق کشورشان با رژیم صهیونیستی در زمینه تولید برق از انرژی خورشیدی و نمک زدایی از آب مخالفت کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، ۷۰ نماینده از ۱۳۰ عضو پارلمان اردن ضمن اعلام مخالفت با توافق کشورشان با رژیم صهیونیستی در زمینه تولید برق از انرژی خورشیدی و نمک زدایی از آب، خواستار برگزاری جلسه فوری جهت بررسی این موضوع شدند.
در این ارتباط نمایندگان مخالف در مجلس قانونگذاری اردن با امضای یادداشتی که توسط رسانه‌های اردنی نیز منتشر شده، از «عبدالکریم الدغمی»، رئیس مجلس خواستار برگزاری جلسه فوری گفت‌وگو و بررسی موافقتنامه امضا شده توسط وزیر آب با آنچه آن‌ها دشمن صهیونیستی نامیده اند، شده اند.
سفارت رژیم صهیونیستی در مصر روز سه‌شنبه در توئیتی اعلام کرد: اسرائیل، اردن و امارات یادداشت تفاهمی برای اقدام مشترک در هر چیزی که مربوط به بحران آب و هوایی، ایجاد انرژی خورشیدی و ساخت تأسیسات نمک‌زدایی آب است امضا کردند.
بر اساس این گزارش در مراسم امضای این تفاهم نامه که در مجتمع اکسپو دبی صورت گرفت، «جان کری» نماینده ویژه آمریکا در امور اقلیمی، «کارین الهرار» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی، «مریم المهیری» وزیر آب و هوا و امنیت غذایی امارات و «محمد النجار» وزیر آب و آبیاری اردن حضور داشتند.
حضور مقام آمریکایی در امضای این توافق یادآور امضای قرارداد سازش میان اسرائیل از یک سو و بحرین و امارات از سوی دیگر در سال گذشته با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا است.
«عمر سلامه» سخنگوی وزارت آب و آبیاری اردن اعلام کرد که تفاهم نامه امضا شده میان این کشور و رژیم صهیونیستی ورود به یک فرآیند مطالعات امکان سنجی در سال ۲۰۲۲ و برای دسترسی اردن به ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب است. او گفته که امضای این تفاهم‌نامه نه از نظر فنی و حقوقی یک توافق نیست و بدون دریافت این میزان آب توسط اردن اجرایی نخواهد شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *