جو بایدن ممکن است به زودی مجبور شود تا در بحبوحه "تهدیدهای فزاینده و تهاجمی" کره شمالی که در روزهای اخیر با پرتاب موشک‌های "تحریک آمیز" قدرت نظامی خود را نشان داده است، اقدامی انجام دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که در مقایسه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا “رویکرد ملایم‌تری” را در قبال پیونگ‌یانگ اتخاذ کرده است، مدت‌هاست که خواستار گفت‌وگوی آزاد بر سر بسیاری از مسائل بین دو کشور بدون هیچ گونه پیش‌شرطی بوده است.
دولت آمریکا هیچ اقدامی برای ترغیب کره شمالی جهت آغاز چنین مذاکراتی انجام نداده است، اما گزارش پیونگ‌یانگ از پرتاب حداقل دو موشک بالستیک مافوق صوت در این ماه موضع فعلی بایدن را به چالش می‌کشد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه تازه‌ترین آزمایش‌های موشکی کره شمالی را “عمیقا بی‌ثبات کننده” توصیف کرد و عنوان داشت که دولت آمریکا در حال بررسی موضوع با شرکا و متحدانش از جمله کره جنوبی، ژاپن و سازمان ملل است تا پاسخی را به آن بدهد.
کارشناسان می‌گویند که تمرکز دولت بایدن بر کره شمالی در فهرست اولویت‌های بین‌المللی آن کاهش یافته است. چالش‌های دیگر مانند تقویت نظامی روسیه در مرز با اوکراین، احیای توافق هسته‌ای با ایران و پیامدهای خروج خشونت آمیز آمریکا از افغانستان نیاز به توجه فوری بیشتری دارد.
جیکوب استوکس، یکی از اعضای برنامه امنیتی هند-آرام اظهار کرد: میل و درخواست برای شروع یک کارزار دیپلماتیک جدید جهت تعامل با کره شمالی فراتر از آنچه قبلا روی میز بوده و کره شمالی آن را انتخاب نکرده است، به شدت کاهش یافته است.
استوکس افزود که استراتژی دولت بایدن در قبال کره شمالی به دنبال ایجاد توازن بین استراتژی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که “صبر استراتژیک” نامیده می‌شد، خودداری از تعامل در سطح بالا تا زمانی که پیونگ‌یانگ رفتار خود را تغییر دهد و دولت ترامپ است. دونالد ترامپ دو دیدار ناموفق با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داشت.
استوکس اشاره کرد که دولت بایدن ظاهرا در تلاش است تا تعادلی بین این دو قطب ایجاد کند. دولت بایدن به وضوح آماده نشستن با مقامات کره شمالی چه حضوری و چه مجازی است، اما تاکنون کره شمالی تمایلی به حضور در میز مذاکره نداشته است.
این کشور “منزوی” (کره شمالی) مدت‌هاست که در برابر فشارها و پیشنهادات آمریکا برای بحث درخصوص تسلیحات هسته‌ای خود مقاومت کرده است. با این حال، مقامات بایدن می‌گویند که آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ را نادیده نخواهند گرفت.
وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه پنج شهروند کره شمالی که به گفته آمریکا در تهیه و تنظیم برنامه تسلیحاتی کره شمالی دست داشته‌اند، صادر کرد.
آژانس‌های آمریکا هنوز در حال تجزیه و تحلیل آخرین آزمایش کره شمالی هستند؛ آزمایشی که باعث شد “اداره هوانوردی فدرال آمریکا” به طور موقت برخی از پروازهای “ساحل غربی” را متوقف کند.
پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد که مقامات دفاعی آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در یک تماس تلفنی سه جانبه درباره آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی مذاکره کردند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.