یکی از مقامات ارشد آمریکا فردا (یکشنبه) به لیتوانی سفر خواهد کرد تا درباره تقویت همکاری اقتصادی با این کشور کوچک حوزه بالتیک که به خاطر تقویت روابطش با تایوان از سوی چین با فشارهایی مواجه شده، مذاکره کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: خوزه فرناندز، معاون وزیر امور خارجه در امور رشد اقتصادی، انرژی و محیط زیست از یکشنبه تا سه‌شنبه در ویلنیوس خواهد بود و از چهارشنبه تا جمعه نیز در بروکسل حضور خواهد داشت تا با مقامات اروپایی درباره تلاش‌ها برای مقابله با تهدیدات اقتصادی گفت‌وگو کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: فرناندز در ویلنیوس درباره همکاری اقتصادی دوجانبه و حمایت قاطعانه آمریکا از لیتوانی در مواجه با فشار سیاسی و تهدیدات اقتصادی چین مذاکره خواهد کرد.
وزارت امور خارجه آمریکا افزود: در این سفر مقامات بانک صادرات-واردات آمریکا فرناندز را همراهی خواهند کرد تا درباره اجرای تفاهم‌نامه ۶۰۰ میلیون دلاری برای توسعه فرصت‌ها برای صادرکنندگان آمریکایی و خریداران لیتوانی در حوزه‌هایی چون تولید با فناوری‌های پیشرفته، خدمات تجاری و انرژی تجدیدپذیر گفت‌وگو کنند.
در این بیانیه آمده است: فرناندز در بروکسل درباره تجارت دو سوی آتلانتیک و سرمایه‌گذاری از طریق شورای تجارت و تکنولوژی آمریکا-اتحادیه اروپا گفت‌وگو می‌کند.
آمریکا که در تلاش است تا مانع از افزایش نفوذ بین‌المللی چین شود، از لیتوانی در مناقشه‌اش با چین بر سر تایوان حمایت کرده است.
پس از آنکه تایوان سال گذشته دفتر نمایندگی را در ویلنیوس تحت عنوان “دفتر نمایندگی تایوان در لیتوانی” باز کرد، چین روابط دیپلماتیک خود را با لیتوانی کاهش داده و چندین کشور دیگر را نیز برای قطع روابط با لیتوانی تحت فشار گذاشت. وزارت امور خارجه لیتوانی روز پنجشنبه تاکید کرد که امیدوار است اختلافات تجاری‌اش با چین به دنبال رایزنی‌های چین و اتحادیه اروپا حل شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.