مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که روسیه عبور چهار کشتی جنگی خود را از طریق آب‌های ترکیه به دریای سیاه لغو کرد و افزود این تصمیم قبل از بستن تنگه‌ها از سوی آنکارا به دلیل تهاجم مسکو به اوکراین گرفته شده بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، ترکیه متحد ناتو در دریای سیاه با اوکراین و روسیه هم مرز است و روابط خوبی با هر دو دارد. روز دوشنبه، آنکارا اعلام کرد که تنگه‌های بسفر و داردانل خود را بر اساس پیمان ۱۹۳۶ بسته است و عبور برخی از کشتی‌های روسی را محدود می‌کند. این پیمان، کشتی‌هایی را که به پایگاه‌های خود باز می‌گردند، معاف می‌کند.
چاووش‌اوغلو گفت: «روسیه گفته است که چهار کشتی این کشور در روزهای ۲۷ تا ۲۸ فوریه از تنگه‌ها عبور خواهند کرد که سه تای آن‌ها در پایگاه‌های دریای سیاه ثبت نشده‌اند. ما به روسیه گفتیم این کشتی‌ها را نفرستند و روسیه هم گفت که کشتی‌ها از تنگه‌ها عبور نمی‌کنند.»
او گفت: «هیچ کس نباید از این موضوع ناراحت شود، زیرا کنوانسیون مونترو امروز، دیروز و فردا معتبر است، بنابراین ما آن را اجرا خواهیم کرد.»
رویترز اوایل این هفته گزارش داد که حداقل چهار کشتی روسی – دو ناوشکن، یک ناوچه و یک کشتی اطلاعاتی – منتظر تصمیم ترکیه برای عبور از دریای مدیترانه هستند.
ایالات متحده از اقدام ترکیه برای بستن تنگه‌ها «قدردانی» کرد. سفیر اوکراین در آنکارا گفت که کی‌یف از ترکیه برای اجرای «دقیق» این پیمان «سپاسگزار» است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari