وزیرخارجه آمریکا گفت که ایالات متحده از تمایل مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند، اما تصمیم در مورد الحاق این کشور در نهایت توسط اتحادیه اروپا و رهبران این کشور اتخاذ خواهد شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما از آرزوهای اروپایی مولداوی حمایت و از کاری که در این راستا انجام می شود استقبال می‌کنیم.
وی افزود: این خواست مردم مولداوی است و ما از پیگیری روابط نزدیکتر و یکپارچگی بیشتر استقبال می‌کنیم. اما در نهایت، البته، این روند به مولداوی و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بستگی دارد.
ناتالیا گاوریلیتا، نخست وزیر مولداوی هم از ایالات متحده خواست تا برای اسکان آوارگان جنگی اوکراین در کشورش که در حال حاضر شمار آنها به ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد، کمک‌های بشردوستانه بیشتری ارائه کند.
او در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که در حال دیدار از این کشور است، گفت برای این کشور کوچک که با ۲.۶ میلیون نفر جمعیت، یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست، این تعداد پناهجو بسیار زیاد است.
نخست وزیر مولداوی افزود: بر پایه آخرین آمارها، از آغاز جنگ اوکراین بیش از ۲۳۰ هزار نفر از از مرز این کشور گذر کرده‌اند که ۱۲۰ هزار نفر از آنها شامل تقریبا ۱۰۰ هزار اوکراینی در مولداوی باقی مانده‌اند.
او همچنین گفت: مردم برای استقبال از آنها، پناه دادن و غذا دادن به آنها یا هرگونه کمک دیگری حاضرند. اما ما برای مقابله با چنین حجمی از مشکل به کمک نیاز داریم و خیلی سریع هم نیاز داریم.
بلینکن اطمینان داد که مولداوی می‌تواند روی حمایت کامل آمریکا حساب کند.
او افزود: ما شاهد گشاده‌دستی، مهمان‌نوازی و حسن نیت مردم مولداوی به این افراد در مضیقه هستیم. ما هر کاری بتوانیم برای کمک به شما برای تحمل این بار انجام می‌دهیم.
بلینکن روز گذشته به لهستان سفر کرده بود.
وی همچنین گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از کنگره درخواست کرده است تا ۲.۷۵ میلیارد دلار کمک اضطراری و بشردوستانه به اوکراین، مولداوی و سایر کشورهای میزبان پناهندگان اوکراینی ارائه کند.
بلینکن در یک نشست توجیهی در پایتخت مولداوی گفت: همانطور که به رئیس جمهور [مولداوی] مایا ساندو گفتم، مولداوی به خاطر استقبال و محافظت از اوکراینی‌ها سزاوار قدردانی جهان است.
وی افزود: ایالات متحده هر کاری که از دستش بر می آید برای کمک به مولداوی انجام خواهد داد، زیرا به مردمی که قبلاً از این مشکلات گذشته مراقبت می‌کند. دولت ما از کنگره ۲.۷۵ میلیارد دلار کمک اضطراری درخواست کرده است، کمک های بشردوستانه هم برای رفع نیازهای افراد آسیب پذیر و هم برای رفع نیازهای افراد آسیب پذیر جوامع در داخل اوکراین و همچنین برای کمک به کشورهایی مانند مولداوی که از پناهندگان حمایت می کنند و به بحران انسانی خارج از اوکراین رسیدگی می کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari