رئیس جمهوری مصر در جریان سفر سرزده خود به عربستان درباره موضوعات مختلفی با مقامات سعودی به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربی الجدید، منابع دیپلماتیک مصری از سفر سرزده عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به عربستان خبر دادند.
العربی الجدید به نقل از این منابع گزارش داد: این سفر که چند ساعت به طول می‌انجامد، در شرایطی انجام می‌شود که با بحران اقتصادی شدیدی دست به گریبان است که قبل از وقوع عملیات روسیه در اوکراین آغاز شده بود و به صورت گسترده به دلیل پیامدهای این جنگ دو چندان شده است.
این رسانه آورده است: رئیس جمهور مصر بسیار بر طرف عربستانی برای کسب بسته کمک‌های اقتصادی و محموله‌های بیشتری از نفت عربستان جهت تامین نیازهای بازار مصر در سایه افزایش بی سابقه قیمت‌ها پس از عملیات روسیه در اوکراین حساب باز می‌کند. نتایج سفر اخیر السیسی به کویت در سطح مورد انتظار از نظر حمایت اقتصادی نبود که السیسی به خاطر آن به این کشور سفر کرده بود.
العربی الجدید نوشت: السیسی با این پیام به عربستان می‌رود که وضعیت در مصر در آستانه انفجار است و بر همگان و در رأس آن، برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ممکن است دشوار باشد که پیامدهای این انفجار را کنترل کنند. تصمیم گیرندگان مصری بر این باورند از آنجا که کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس به دلیل افزایش قیمت نفت در وضعیت بهتری به سر می‌برند می توانند به مصر کمک کنند. السیسی بعد از سفر به عربستان، طی روزهای آتی به سلطان نشین عمان نیز سفر می‌کند و قرار است طی آن سفر با هیثم بن طارق، سلطان عمان درمورد امکان حمایت اقتصادی مسقط از مصر در شرایط کنونی گفتگو کند.
پیام آمریکا از طریق السیسی به عربستان در مورد نفت
از سوی دیگر، یک منبع دیپلمات عالی رتبه در وزارت خارجه مصر به العربی الجدید گفت، در بین پرونده‌های ویژه‌ای که السیسی در سفرش به عربستان مطرح می‌کند، پیامی از جانب آمریکا به مسئولان در عربستان درمورد لزوم افزایش تولید روزانه نفت است تا بازار انرژی جهانی به دلیل افزایش قیمت‌ها در پی مساله بحران تحت کنترل درآید.
این رسانه نوشت: این در حالی است که عربستان پیشتر مخالفت خود را با این مساله اعلام و تاکید کرده بود که به توافق اوپک پلاس برای حفظ میزان مورد توافق میان کشورهای عضو در اوپک پایبند است.
این مسئول دیپلمات مصری خاطرنشان کرد که السیسی پیام میانجی‌گری را از جانب آمریکا به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان می‌برد که این امر به ویژه پس از وضعیت تنشی است که در روابط میان دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سایه تعاملشان با بحران روسیه و اوکراین، حکمفرماست، رخ می دهد.
العربی الجدید گزارش داد: ولیعهد عربستان اخیراً در اظهاراتی مطبوعاتی ناخرسندی خود را از نحوه تعامل بایدن با وی از زمان پیروزی در انتخابات آمریکا اظهار کرد.
یمن و سد النهضه در رأس مذاکرات السیسی در ریاض
این رسانه می نویسد: از سوی دیگر، یک منبع دیگر این احتمال را داد که پرونده یمن در راس مذاکرات السیسی و مسئولان در عربستان باشد و ریاض فرصت کسب تعهدات چه از جانب مصر یا آمریکا برای حمایت آشکار در این پرونده را از دست نخواهد داد، پرونده‌ای که عربستان برای پایان دادن به آن به صورت هرچه سریع‌تر تلاش می‌کند. در صورتی که عربستان تعهدی را از جانب دولت آمریکا برای نشان دادن موضعی قاطع تر در جنگ یمن کسب کند، ممکن است موضع خود برای عدم افزایش تولید نفت را تغییر دهد.
این منبع اعلام کرد: از جمله پرونده‌های ویژه ای که قاهره در مورد آن بسیار روی نقش عربستان حساب باز می‌کند، پرونده سد النهضه است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari