روسیه اعلام کرد، آزمایشگاه‌های زیستی تامین شده از سوی آمریکا در اوکراین در توسعه اجزای تسلیحات بیولوژیکی دست دارند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که آزمایشگاه‌های زیستی اوکراین در نزدیکی مرزهای روسیه در توسعه اجزای سلاح‌های بیولوژیکی دخیل هستند.
زاخارووا امروز چهارشنبه در یک نشست خبری اظهار کرد: در چند روز گذشته، نگرانی‌های دیرینه‌ای که ما سال‌ها به طور مکرر در مورد توسعه مواد بیولوژیکی نظامی توسط آمریکا در خاک اوکراین تحت نظارت سرویس‌های ویژه آمریکایی مربوطه ابراز کرده‌ایم، تأیید شدند.
زاخارووا خاطرنشان کرد: این مساله نه تنها بر اساس آن مواد و داده‌هایی که به صورت عملیاتی در خاک اوکراین به دست آمدند و همین طور نه فقط بر اساس اظهارات آژانس‌های مربوطه در اوکراین، بلکه با اظهارات مستقیماً مطرح شده از سوی ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریاک در واشنگتن تایید شده است.
این سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد، هنوز باید به این سوال که آیا اجزای سلاح‌های بیولوژیکی حاصل شده در اثر تحقیقات در این تاسیسات از بین برده شده‌اند یا خیر پاسخ داده شود اما به مدارکی اشاره کرد که از سوی کارکنان آزمایشگاه‌های زیستی دریافت شده و نشان دادند که در 24 فوریه دستوری برای از بین بردن پاتوژنهای خطرناک صادر شده است.
زاخارووا با اشاره به افشاگری‌های ارتش روسیه در مورد تامین این لابراتوارها از سوی وزارت دفاع آمریکا، انجام عملیاتها در آنها زیر نظر پنتاگون و حضور متخصصان آمریکایی راهنمای طرف اوکراینی در زمینه اجرای تحقیقات مربوطه، تاکید کرد که در حال حاضر هیچ تردیدی در مورد ماهیت نظامی تحقیقات در این تاسیسات وجود ندارد.
زاخارووا همچنین به طور جداگانه در مصاحبه‌ای با رادیو اسپوتنیک در روز چهارشنبه، پیشنهاد کرد که افشاگری‌های ارتش روسیه در مورد این آزمایشگاه‌های زیستی تامین شده از سوی آمریکا در اوکراین “به طور کامل تصویر دخالت آمریکا در سرنوشت اوکراین را تغییر می‌دهد.”
زاخارووا بیان کرد: “این فقط یک ابزار نفوذ نیست، فقط یک ابزار بازدارندگی نیست. این ابزار تهدید مستقیم علیه کشور ما است.”
ویکتوریا نولند روز سه‌شنبه در شهادت در مقابل مجلس سنای آمریکا اذعان کرد که اوکراین محل استقرار تاسیسات تحقیقات بیولوژیکی است و به قانون‌گذاران این مجلس گفت که واشنگتن “کاملاً نگران است که نیروهای روسی ممکن است به دنبال کسب کنترل” این تاسیسات و “مواد تحقیقاتی” موجود در آن باشند.
ارتش روسیه در سلسله افشاگری‌هایی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه، فاش کرد که آژانس کاهش تهدیدات دفاعی پنتاگون در عملیات در بیش از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی در سراسر اوکراین دست داشته است و این آزمایشگاه‌ها در ذخیره سازی و تحقیق در قبال برخی عاملهای مرگبار دخیل بوده اند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari