وزیر اطلاع‌رسانی یمن تاکید کرد که مردم این کشور این پیام روشن را به جهانیان دادند که هرگز از گرسنگی و محاصره نخواهند مرد و برای مقابله با متجاوزی که قصد دارد آنها را با محاصره و بمباران از پا درآورد، اقدام خواهند کرد.
به گزارش ایسنا، ضیف الله الشامی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن در گفت‌وگو با سایت المسیره وابسته به جنبش انصارالله یمن اظهار کرد: تظاهرات گسترده مردمی روز دوشنبه حمایت مردم یمن از رهبران خود را نشان داد و نقشه دشمن برای ناراضی نشان دادن مردم از دولت صنعا را ناکام گذاشت.
الشامی گفت: محاصره اعمال شده علیه یمن نتیجه ناتوانی نیروهای متخاصم در کسب هرگونه دستاورد نظامی و میدانی است.
وزیر اطلاع‌رسانی یمن با اشاره به اینکه مردم این کشور از نرسیدن کشتی‌های حامل مشتقات نفتی به بندر حدیده با وجود صدور مجوزهای بین‌المللی برای این کار، در رنج هستند، گفت: یک بشکه بنزین در صورتی که از بندر حدیده وارد صنعا و دیگر شهرهای یمن شود، با قیمت حدودا ۹۹۰۰ ریال به دست مصرف‌کننده می‌رسد؛ اما در حال حاضر قیمت هر بشکه بنزین ۱۵ هزار و ۵۰۰ ریال است زیرا از طریق یک گروه تجاری همدست با نیروهای متخاصم به عدن منتقل می‌شود.
او در ادامه گفت: سازمان ملل اتفاقات جاری در یمن از جمله قتل، محاصره و گرسنگی را نادیده می‌گیرد و در مقابل زمانی که وضعیت جنگ بحرانی می‌شود و نیروهای ما دستاوردهای میدانی کسب کرده و یا حملاتی را در عمق خاک دشمن انجام می‌دهند، دیدارها و سفرهایی را آغاز می‌کند.
الشامی افزود: رهبران صنعا روی سازمان ملل و اقدامات سیاسی آن تکیه نمی‌کنند، ما می‌دانیم که آنها با پول کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و با تصمیمات آمریکا مدیریت می‌شوند.
این مسؤول دولت نجات ملی یمن در ادامه گفت: اگر سازمان ملل و نهادهای آن قادر بودند عدالت را در مورد فردی رعایت کنند، حقوق فلسطینی‌ها را که از ده‌ها سال قبل سلب شده‌اند، به آنها باز می‌گرداندند.
شورای عالی امور انسانی و همکاری‌های بین‌المللی یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد: آمریکا از نظر نظامی در یمن شکست خورده و به همین دلیل سیاست گرسنگی دادن و محاصره را با استراتژی مجرمانه که ناقض تمامی قوانین انسانی است، در پیش گرفته است.
این شورا تاکید کرد: استمرار و تشدید محاصره یمن و ممانعت از ورود مشتقات نفتی و کمک‌های بشردوستانه به بندر حدیده به منزله یک جنایت جنگی است که ناقض تمامی اصول دینی و اخلاقی و قوانین سازمان ملل است.
شورای یاد شده افزود: استمرار این محاصره تهدید جدی برای جان میلیون‌ها یمنی به ویژه هزاران بیمار یمنی و آنهایی است که با خطر گرسنگی مواجه هستند.
شورای مذکور در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: سیاست گرسنگی دادن و محاصره آمریکا علیه یمن چیزی جز فاجعه‌ای انسانی و فقر بیشتر یمنی‌ها را برای آمریکا و هم‌پیمانانش به دنبال نخواهد داشت و تشدید محاصره تنها به منزله انحطاط اخلاقی و سیاسی کشورهای متخاصم است.
این شورا تاکید کرد: محدودیت‌های بدون توجیهی که برای انتقال کالاها، دارو و سوخت به یمن اعمال می‌شوند و ممانعت از ورود آنها به بندر حدیده با وجود دریافت مجوزهایی در این خصوص از سوی سازمان ملل به منزله یک جنایت جنگی تمام عیار است و محاصره اعمال شده بر یمن یکی از دلایل اصلی بدترین فاجعه انسانی جهان است.
 همچنین شورای عالی امور انسانی یمن ائتلاف متخاصم را مسؤول کامل وخامت شرایط انسانی یمن دانست که در اثر آن زندگی میلیون‌ها تن به دلیل تشدید محاصره و نبود مشتقات نفتی و پیامدهای فاجعه بار آن به خطر افتاده است.
شورای مذکور در ادامه از تمامی نهادهای فعال در یمن خواست به مسؤولیت‌های خود عمل کرده و در راستای لغو محاصره و نجات جان میلیون‌ها یمنی تلاش کنند.
همچنین این شورا از جامعه جهانی خواست به مسؤولیت‌های قانونی و انسانی خود برای ممانعت از تمامی اقدامات دشمن در حق مردم یمن عمل کنند.
شورای مذکور در ادامه نیز از سازمان ملل خواست به مسؤولیت‌های خود در این خصوص عمل کرده و در راستای بازگشایی بندر حدیده و فرودگاه بین‌المللی صنعا و نیز لغو محاصره یمن تلاش کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari