"آمریکا آتش جنگ اوکراین را برافروخت تا با قربانی کردن این کشور و وارد کردن آن به یک جنگ فرسایشی طولانی مدت با روسیه مقابله کند اما هنوز دو هفته از جنگ نگذشته که مقدمات شکست توطئه آمریکا شروع شده است."
به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم در تحلیلی نوشت: «طی جنگ آمریکا علیه عراق در مارس ۲۰۰۳ مقاله‌ای برای روزنامه آبزرور انگلیس با عنوان “آمریکا استاد خراب کردن است، نه درست کردن” نوشتم. این اتفاق زمانی که جنگنده‌های آمریکا تمام تأسیسات و زیرساخت عراق را بمباران کرده و بیش از یک میلیون عراقی را کشتند، عملا رخ داد.
بعد از ۲۰ سال و با پیگیری تحولات جنگ اوکراین این مقاله را به یاد آوردم. بعید نیست که تحولات اوکراین، آتش جنگ جهانی هسته‌ای را شعله ور کند که به نابودی جهان منجر شود. احتمالا این جنگ از اروپا شروع می‌شود که احتمالا صحنه اصلی این جنگ خواهد بود. مگر اینکه میانجیگری‌های کنونی به راه حل سیاسی منجر شود. در این صورت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیروز خواهد بود چراکه تنها بعد از دستیابی به تمام شروطش یا حداقل بیشتر آن، این راهکار را قبول خواهد کرد.
آمریکا طرفی است که آتش این جنگ را برافروخت و در چارچوب طرح‌های دولت کنونی اوکراین و ملت بی گناهش را وارد این جنگ کرد. باید این مسئله را به یاد آوریم که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا طی کمپین انتخاباتی خود و بعد از ورود به کاخ سفید اعلام کرد که روسیه دشمن اول آمریکا است و بعد از روسیه چین دشمن بعدی است. برای همین از اوکراین به عنوان یک “طعمه مسموم” استفاده کرد تا آن را وارد جنگ فرسایشی طولانی مدتی کند.
تهدید آمریکا و اروپا به تحریم‌های بی سابقه یک طرح دوگانه بود؛ یا مقابله با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ممانعت از حمله به اوکراین یا تحریک کردن آن برای ورود به جنگ فرسایشی طولانی مدت همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی جدی که باعث شود ملت روسیه علیه مقاماتشان اعتراض کرده و در نهایت آن‌ها را سرنگون کنند. اما بعد از حدود دو هفته از آغاز جنگ ثابت شد که این طرح چقدر ساده لوحانه است و نتایجی برعکس داده است که نه به نفع آمریکا است و نه هم‌پیمانان اروپایی‌اش.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین درحال بیدار شدن از شوک است و سردرگم است و بعد از اینکه دید روسیه به کشورش حمله کرده دچار آشفتگی شده است. به ویژه بعد از اینکه دید همگی حتی آمریکا که نماینده‌اش روز گذشته گفت حتی یک سرباز را به اوکراین نمی‌فرستد، کشورش را رها کرده‌اند. تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، بلغارستان و فرانسه اعلام کردند که نمی‌توانند از گاز و نفت روسیه بی نیاز شوند. این یعنی شکافی در ائتلاف اروپا و آمریکا ایجاد شده است که احتمالا به ناتو نیز می‌رسد.
اروپا قدرت خود را از امکانات اقتصادی‌اش و ارزش‌های دموکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی می‌گیرد اما اکنون این‌ها در حال از بین رفتن هستند و جای آن را نژادپرستی و جنبش‌های راستگرای نازی جدید می‌گیرد. رفاه اقتصادی و امنیت و ثباتی که ملت‌های اروپا از پایان جنگ جهانی دوم از آن برخوردار شدند اولین قربانی این درگیری در اوکراین و آشوب و دودستگی است که احتمالا به دنبال آن ایجاد خواهد شد.
اهداف تمام تحریم‌هایی که آمریکا به عنوان جایگزینی برای ممانعت از مداخله نظامی مستقیم در کره شمالی و ایران، سوریه، کوبا و ونزوئلا اعمال کرده، محقق نشده است و نتایج عکسی دارد و هیچ نظامی را سرنگون نکرده است. ما معتقدیم که تحریم‌های کنونی علیه روسیه نیز همین گونه خواهد بود.
الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه در پرونده انرژی دوشنبه هشدار داد که اگر آمریکا تهدیدات خود را درباره ممنوعیت صادرات نفت اجرا کند، عواقب فاجعه باری برای بازارهای جهانی نفت و گاز دارد. وی تهدید کرد که کشورش انتقال گاز به اروپا را متوقف خواهد کرد.
آمریکا عراق، سوریه، افغانستان و لیبی را ویران کرد و در بازسازی هیچ کدام از این کشورها مشارکت نکرد و بعد از اینکه از نابودی خاورمیانه فارغ شد، اکنون نوبت به اروپا رسیده است اما فرق اساسی در اینجا وجود دارد و آن این است که آمریکا در خاورمیانه با نظام‌های ضعیفی مواجه بود اما اکنون با ابرقدرتی به اسم روسیه و رئیس جمهور زیرک و “بولدوزری” به نام ولادیمیر پوتین روبرو است که کشورهای هسته‌ای به نام هند، چین و کره شمالی از آن حمایت می‌کنند. برای همین بعید نیست که توطئه‌ای که آمریکا کرده، علیه خودش تمام شود و ویرانی و خرابی به خود این کشور برسد.»
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari