میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه در کابل با مقام‌های طالبان از جمله سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله (کشور) طالبان دیدار کرده است.
به گزارش ایسنا، او به اهمیت توانمندسازی زنان افغانستان تاکید کرده و گفته است که اگر می‌خواهید افغانستان به صلح و پیشرفت دست یابد، زنان باید در قلب روندهای صلح‌سازی، امور بشردوستانه و توسعه باشند.
سراج الدین حقانی نیز در این دیدار که روز پنجشنبه در وزارت داخله افغانستان انجام شد به خانم باچله “اطمینان داد که امارت اسلامی با اعلام عفو عمومی در از میان برداشتن فکر انتقام پیشرفت کرده است.”
به گزارش بی.بی.سی، باچله در سخنانی از کابل گفت، به تجربیات زنان افغانستان گوش کرده‌ و با مقام‌های دوفاکتو (طالبان) گفتگو می‌کند که حقوق اساسی زنان به عنوان نیاز حیاتی فوری مورد توجه قرار گیرد و به موارد نقض جدی حقوق بشری که زنان و دختران این کشور با آن روبرو هستند پایان داده شود.
باچله که در کابل با شماری از فعالان حقوق زنان نیز دیدار کرده است، می‌گوید زنان افغانستان به خاطر بلند کردن صدای خود مورد تهدید و حمله قرار گرفته‌اند و از مناصب قدرت حذف شده‌اند. با وجود آن، زنان دفاع از حقوق خود و شبکه‌های حمایتی را متوقف نکرده‌اند و “آنها تماشاگران منفعل نیستند.”
او افزود که زنان باید آشکارا در نیروی پلیس، محاکم، دولت و بخش خصوصی – در واقع در هر حوزه زندگی مدنی و عمومی – حضور داشته باشند.
میچل باچله که خود رئیس جمهور، وزیر دفاع و وزیر بهداشت در شیلی بوده است، گفت که بنا به تجربه‌اش می‌گوید که صلح پایدار، توسعه اقتصادی و تحقق حقوق مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، عدالت و موارد دیگر نیاز به مشارکت زنان و دختران دارد.
او در توییتی نوشته‌است که “من امروز و هر روز در کنار زنان و دختران افغانستان ایستاده‌ام.”
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari