روز گذشته ۸۱ نفر در عربستان سعودی گردن زده شدند. این در حالی است که اخباری که از این کشور در رسانه‌ها منتشر می‌شود، ساخت فیلم‌های هالیوودی و شهرهای رویایی است.
خبرگزاری مهر؛ گروه مجله – علیرضا رأفتی: دیروز وقتی همه دنیا مشغول دست به دست کردن و تماشای ویدئوها و تصاویر جنگ اوکراین بودند، رژیم سعودی رکورد خود را در اعدام دسته جمعی جا به جا کرد. تا پیش از این رد خون اعدام‌های سی، چهل نفره در کارنامه سعودی‌ها پاشیده شده بود اما دیروز در حالی که فعالان حقوق بشر چند روز قبلش نسبت به خطر اعدام ۴۳ نفر از زندانیان هشدار داده بودند، ۸۱ نفر در یک روز گردن زده شدند. رژیم سعودی جرم این ۸۱ نفر را پیروی از شیطان، افکار ضاله و دسیسه علیه امنیت ملی اعلام کرده است.

سر دراز شمشیر اعدام در عربستان
حدود نیمی از اعدامی‌های روز گذشته در عربستان از شیعیان بودند و غالباً اهل شهر قطیف. قطیف شهری در شرق عربستان و در کرانه خلیج فارس است که بیشتر قبایل آن شیعه‌اند. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای این منطقه است که پس از پیروزی خاندان سعود بر پادشاهی مکه در مرزهای پادشاهی تازه تأسیس «سعودی» قرار گرفت. مردم قطیف از قدیم شیعه بودند و همین هم از وقتی که شهرشان زیر پرچم پادشاهی سعودی قرار گرفت برایشان دردسرساز شد. تاریخ چند ده سال گذشته را که ورق بزنیم، می‌بینیم سالی نیست که سعودی‌ها عرصه را بر مردم این شهر تنگ‌تر نکنند و دست به دستگیری و اعدام شیعیان آن نزنند.
البته معمولاً اخبار این دستگیری‌ها و اعدام‌ها رسانه‌ای نمی‌شوند و چند خبر معدودی که از اعدام شیعیان در سال‌های گذشته رسانه‌ای شد، یا مربوط به دستگیری و اعدام نوجوانانی بود که داد فعالان حقوق بشر را درآورد یا علمای سرشناسی مثل شیخ باقر النمر که نمی‌شد خون‌شان را پشت پرده سکوت رسانه‌ای مخفی کرد.
از جمله نوجوانانی که به حکم دادگاه سعودی به اعدام محکوم و به دست جلادان گردن زده شدند، می‌توان به عبدالله الزاهر اشاره کرد که در ۱۳ سالگی به جرمی که سعودی‌ها آن را پیروی از عقاید ضاله می‌نامیدند دستگیر شد و چند سال بعد در ۱۵ یا ۱۶ سالگی حکم اعدامش اجرا شد. البته عبدالله الزاهر که رسانه‌های منتقد سعودی خبر اعدامش را سال ۲۰۱۵ کار کرده‌اند، اولین و آخرین نوجوانی نبود که گردنش را به تیغ سعودی‌ها می‌سپرد.

شهر رویایی و هنر هالیوودی زیر سایه شمشیر اعدام

رسانه‌های وابسته به دولت‌های غربی که در مقابل هر کنشی در خاورمیانه یک واکنش حقوق بشری از خود بروز می‌دهند معمولاً در مقابل اعدام‌های سعودی، آن هم در مقابل اعدام‌های پر سر و صدایی که نمی‌شود سکوت کرد، تنها به انتشار خبر آن رضایت می‌دهند. در حالی که این اعدام‌ها یک سر ماجرای جنایت‌اند. جنایتی که سر دیگرش روالی است که در دادگاه‌های سعودی می‌گذرد. دادگاه‌هایی که به دادن احکام فوری و عجیب علیه شیعیان شهره‌اند. از حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر گرفته که به صورت «فوری» و بدون اطلاع قبلی صادر شد. تا حکم عجیبی که برای شهروند ایرانی اهل اردکان یزد در سال ۱۳۲۲ صادر کردند.
ابوطالب یزدی، جوان ۲۲ ساله اهل اردکان یزد، حوالی سال ۱۳۲۲ به همراه همسرش قصد سفر حج کرد. از راه دریا خودش را به کویت رساند و از آن‌جا هم با شتر عازم سرزمین حجاز شد. مراسم حج سال ۱۳۲۲ شمسی مثل هر سال انجام می‌شد و ابوطالب و همسرش هم یکی یکی مناسک را به جا می‌آوردند تا اینکه نوبت به انجام طواف در گرمای سوزان عربستان رسید. ابوطالب یزدی که گرما زده شده بود حین طواف، نتوانست حالت تهوع‌اش را کنترل کند و دچار استفراغ شد و برای اینکه حرم را آلوده نکند، در دامن احرام‌ش قی کرد و آن را به دست گرفت. دیدن جوانی که در دامن احرامش نجاست دارد کافی بود تا شرطه‌های سعودی بر سر جوان بریزند و او را کتک بزنند و دستگیر کنند و چند روز بعد هم به رغم شهادت حجاج ایرانی و عراقی که می‌گفتند ابوطالب فقط گرمازده شده بود، قاضی سعودی به اتهام اقدام برای نجس کردن حرم، حکم اعدام او را صادر کرد و ابوطالب یزدی با همین شیوه مرسوم سعودی گردن‌زده شد.

فیلم هالیوودی و شهر رویایی خون را نمی‌پوشانند
خبر اعدام دسته جمعی اخیر در عربستان سعودی، اگر هم در رسانه‌های دنیا منتشر شود، می‌رود لا به لای اخبار مختلفی که این روزها از پیشرفت‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی این کشور دست به دست می‌شود. از ۱۴۰ میلیون دلاری که این کشور به یک تیم هالیوودی داده که داستان یک جنگ باستانی قبایل حجاز با ایران ساسانی را تبدیل به یک فیلم سینمایی هالیوودی کنند. از رانندگی زنان و کافه‌هایی که زنان می‌توانند در آن بنشینند و قهوه بنوشند. از چند میلیارد دلاری که قرار است شهر رویایی «نیوم» را بسازد.

شهر رویایی و هنر هالیوودی زیر سایه شمشیر اعدام

«نیوم» شهری است که عربستان سعودی از آن به عنوان شهر رویاها یا شهر آینده یاد می‌کند. جایی در شمال غرب مرزهای عربستان که نسبت به بقیه مناطق خوش آب و هواتر است و می‌تواند به یک قطب گردشگری تبدیل شود. عربستان سعودی هم هر چه که می‌تواند دلار پای این شهر می‌ریزد که به حاکمان حاشیه خلیج فارس نشان دهد، سعودی هم می‌تواند مثل قطر و امارات، قطب گردشگری باشد. البته اگر شیوخ سعودی نگاهی به شرایط سیاسی و اجتماعی کشورهایی مثل قطر و امارات داشته باشند، به سادگی درمی‌یابند که یک گردشگر در این کشورها ترس این را ندارد که مبادا حالت تهوع بگیرد و یک دفعه با حکم دادگاه کارش به جلاد بکشد.
جالب است بدانید کشور قطر یکی از بزرگترین اجتماع‌های اهل سنت و وهابیت را به نسبت جمعیت‌ش دارد. همان تفکری که باعث می‌شود در کشور سعودی چنین احکامی علیه شیعیان اجرا شود اما با این حال، تا به حال چنین وضعیتی را در این کشور شاهد نبوده‌ایم. همین هم نشان می‌دهد که پیروی از بعضی عقاید، تنها دلیل جنایات سعودی‌ها نیست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari