رئیس کمیته اسرا در صنعا تایید کرد که دو اسیر از میان هفت یمنی اعدام شده توسط رژیم سعودی اسیر جنگی بودند و در لیست مبادله اسرا قرار داشتند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، رئیس کمیته اسرا در صنعا تأیید کرد که دو اسیر از میان هفت یمنی اعدام شده توسط رژیم سعودی اسیر جنگی بودند که به طور ناگهانی از زندان خمیس مشیط در عسیر به محل اعدام منتقل شدند.
یک منبع آگاه یمنی فاش کرد که دو اسیر یمنی که توسط رژیم سعودی اعدام شدند، ۵ سال پیش در جبهه‌های جنگ در مرز جیزان به اسارت درآمدند. وی افزود: دو اسیر شهید حاکم البطینی و حیدر الشوذانی بودند که در لیست مبادله زندانیان ارائه شده از سوی کمیته ملی زندانیان به سازمان ملل در مذاکرات سوئد و عمان بودند.
این منبع تأیید کرد که رژیم سعودی این دو زندانی را از زندان خمیس مشیط در عسیر به طور ناگهانی و بدون هیچ مقدمه‌ای به محل اعدام برد.
وی با بیان اینکه اعدام این دو اسیر توسط رژیم سعودی نقض هولناک حقوق اسیران جنگی است و رژیم سعودی مسئولیت کامل آن را بر عهده دارد، افزود: وزارت خارجه یمن و کمیته ملی اسرا نامه‌هایی به سازمان ملل، فرستاده سازمان ملل و سفارتخانه‌های اروپایی فرستاده و منتظر محکومیت این جنایت است.
اسیران جنگی تابع اصول کنوانسیون ۱۹۴۹ ژنو هستند که کشتن و شکنجه اسیران جنگی را پس از دستگیری ممنوع می‌کند.
روزشنبه، مقامات سعودی ۸۱ شهروند و ساکنان این کشور از جمله ۴۱ شیعه را با ادعای «دست داشتن در پرونده‌های تروریستی» اعدام کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari