سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان با بیان این که حکومتشان خواستار تعامل و روابط خوب با جهان است، از جامعه جهانی خواست تا به این درخواست پاسخ مثبت دهند.
به گزارش ایسنا، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان که در رأس هیئتی برای شرکت در دومین دوره مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار آناتولی در ارتباط با پیام این حکومت به جهانیان اظهار کرد: «ما با دنیا خواهان تعامل و روابط خوب هستیم و از جهان می‌خواهیم به این پیام ما جواب مثبت دهند».
نمی‌توانم در زمینه تشکیل حکومت فراگیر پیش‌گویی کنم
او درباره زمان تشکیل حکومت فراگیر گفت:  کابینه موقت در ۶ ماه گذشته کارهای بسیار خوبی انجام داده و هنوز هم تلاش جریان دارد که چطور بتواند وضعیت اقتصادی، امنیتی، کمک‌ها بشری هنوز هم خدمات خوب انجام دهد. این اصلاحات صورت گرفته در حکومت موجب تکامل تدریجی آن شده است. این که این فرآیند چه زمانی به انجام خواهد رسید، نمی‌توانم پیشگویی کنم».
نیروی مخالف در افغانستان وجود ندارد
متقی معتقد است: نیروهای مخالف در افغانستان وجود ندارد، البته شخصیت‌های مخالفی در بیرون از افغانستان هستند، ما به همه پیغام داده‌ایم که به کشور عزیز خود بازگردید.از آن‌ها دعوت کردیم باز هم دعوت خواهیم کرد».
عملا با ما به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده رفتار می‌شود
 ما در گام اول با کشورهای همسایه، منطقه، جهان عرب و اسلامی تماس‌های خوبی برقرار کردیم. همچنان با اروپا و آمریکا مجالس خوب داشته‌ایم. الحمدالله ما در تمام امور دیپلماسی جهانی که رفت و آمد داریم، احترام خیلی خوبی نسبت به ما دارند. تعاملی که با ما دارند مثل یک حکومت به رسمیت شناخته شده است. شاید به خاطر مجبوریت‌هایی به رسمیت نشناخته‌اند اما عملا با ما به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده رفتار می‌کنند».
سرمایه‌های افغانستان را فورا آزاد کنید
سرمایه افغانستان در آمریکا به شکل غیرقانونی مسدود شده است و ما کوشش کرده و می‌کنیم، این سرمایه و حق مردم افغانستان است، نه رئیس جمهور آمریکا و نه هیچ کس دیگر حق ندارد که سرمایه مردم افغانستان را تصرف بکند. ما خواهان آزاد شدن فوری سرمایه افغانستان هستیم. چرا که پشتوانه بانک مرکزی افغانستان است، سرمایه شخصی یا اشخاصی نیست. امیدوار هستیم در آینده دستاوردی داشته باشیم و آمریکا ما را درک کرده و اهرم‌های فشارش را علیه مردم افغانستان استفاده نکند.
در جریان هستید که آمریکا و متحدانشان از افغانستان خارج شدند، سرمایه افغانستان را بلوکه و بانک‌ها را تحریم کردند. الحمدالله روز به روز مجوزهایی از طرف آمریکا صادر می‌شود و روابط نیز رو به بهبود است. امیدواریم آمریکا درک کند که دیگر درباره افغانستان ابزار اهرم فشار به کار نگیرد و از راه‌های دیپلماسی و تفاهم استفاده کند. امید است که این روابط بهتر شود. الحمدالله افغانستان از وجود نیروهای خارجی آزاد شده و افغانستان سیاست مستقل دارد، سیاستش اقتصاد محور است و به همین دلیل بهبودی روابط با همه کشورهای جهان امکانپذیر است.
در بسیاری از موارد مربوط به مدیریت فرودگاه کابل با ترکیه و قطر توافق کردیم
با دولت‌های ترکیه و قطر مذاکراتی در کابل، ترکیه و قطر داشته‌ایم. در بسیاری از موارد به توافق رسیدیم. البته بعضی موارد هستند که هنوز بر سر آن‌ها توافق حاصل نشده است. امیدواریم که در مجالس بعدی این اتفاق صورت بگیرد و کارهای عملی شروع شوند.
آماده آغاز پروژه‌های بزرگ در افغانستان هستیم
 افغانستان امن است. افغانستان نقطه اتصال مناطق آسیای مرکزی و آسیای جنوبی است و همه از آن به عنوان مسیر ترانزیت استفاده می‌کند. افغانستان امن و امان است و می‌خواهیم افغانستان مرکز اتصال، اقتصاد و تفاهم شود نه مثل سابق جای مقابله ابر قدرت‌ها.
ما به همه جهان این پیغام را داریم؛ دیپلماسی یک ضرورت نه تنها برای کشورهای ضعیف و غریب بلکه برای کشورهای بزرگ نیز باید باشد. 50 کشور شامل آمریکا و ناتو در افغانستان بودند، اما نتوانستند که امنیت را تامین و داعش را کنترل کنند. در حالی که حکومت جدید افغانستان، امنیت مثال زدنی را در این کشور تامین کرده و مراکز داعش را از بین برده‌ است. کشورهای جهان باید با افغانستان همکاری کرده و حکومت جدید را به رسمیت بشناسند. به آمریکا فشار آورند که دارایی‌های افغانستان را آزاد کند. ما با دنیا خواهان تعامل و روابط خوب هستیم و از جهان می‌خواهیم به این پیام ما جواب مثبت دهند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari