بر اساس گزارش سی.ان.ان، با گذشت حدود سه هفته از حمله روسیه به اوکراین، دولت بایدن هنوز در حال ارزیابی موثرترین راه برای رساندن کمک‌های نظامی به اوکراین بدون زدن جرقه یک جنگ گسترده‌تر است.
به گزارش ایسنا، سی ان ان گزارش داد، مقامات دولتی آمریکا می‌گویند تلاش برای ارائه تسلیحات ساخت آمریکا به نیروهای اوکراینی مانند سلاح ضد تانک جاولین و موشک‌های ضد هوایی استینگر تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده‌اند، اما کاخ سفید تحت فشار قرار گرفته تا در این زمینه اقدامات بیشتری صورت دهد.
بر اساس این گزارش، مشخصا هم کنگره و هم ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، مقامات دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را تحت فشار قرار داده‌اند تا واسطه انتقال تسلیحات سنگین‌تر ساخت شوروی به اوکراین از جمله جنگنده‌های میگ و سامانه موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ شود. به نوشته سی.ان.ان زلنسکی احتمالا فردا چهارشنبه در جریان سخنرانی خود خطاب به کنگره آمریکا این پیام را بازتاب خواهد داد. به واسطه انتقال تسلیحات سنگین ساخت شوروی به اوکراین، از جمله جت‌های جنگنده میگ و سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰، کمک کنند. این پیامی است که زلنسکی می‌تواند روز چهارشنبه هنگام سخنرانی در کنگره تکرار کند.
با این حال بر اساس این گزارش دولت بایدن تاکنون تصمیمی در خصوص ارائه این تسلیحات سنگین‌تر ساخت شوروی به اوکراین نگرفته است. مقامات آمریکا درگیر این نگرانی هستند که روسیه در صورت تصویب روند انتقال برخی از این تسلیحات چه پاسخی خواهد داد. این مقامات در عین حال نسبت به اینکه جنگنده‌های میگ در این جنگ چطور می‌توانند موثر باشند و آیا ارزش ریسک کردن را دارند سوال می‌پرسند.
چند منبع گفتند، وزارت امور خارجه آمریکا تاکنون در تلاش بوده که کشورهایی که هم اکنون سامانه‌های اس-۳۰۰ را دارند شناسایی و بررسی کند که آنها چطور قابل انتقال به اوکراین هستند. با این حال هنوز مشخص نشده که آمریکا چطور در صورت اجرای این کار ذخایر موشک‌های سطح به هوای آن کشورها را تکمیل می‌کند.
زمانی که لهستان از تمایلش برای ارسال جنگنده‌های میگ-۲۹ خود به اوکراین خبر داد چند روز پیش مشکلی مشابه پیش آمد و آمریکا به لهستان گفت بعدا قادر به تکمیل سریع آنها نخواهد بود.
یک دستیار جمهوریخواه سنای آمریکا روز دوشنبه به سی.ان.ان گفت که کنگره آمریکا در جریان تصویب یک لایحه بودجه‌ای ۱.۵ تریلیون دلاری در چند روز قبل که با تاخیر فراوان انجام شد، این مشکل را حل کرد. آن بسته شامل بیش از ۱۳ میلیارد دلار پول به جهت پاسخ به حمله روسیه به اوکراین از جمله اعتبارات مخصوص تکمیل ذخایر متحدان و شرکایی که از محل ذخایرشان به اوکراین سلاح داده اند، بود.
این دستیار اضافه کرد: در این مورد ما باید از دولت بخواهیم با متحدان و شرکا نه فقط در اروپا بلکه به صورت بالقوه در سراسر جهان، که موقعیت تحویل مهمات بیشتر برای تسلیحاتی نظیر اس-۳۰۰ یا دیگر سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته را دارند همکاری کند و ما می‌توانیم با همکاری هم قابلیت‌های آنها را تکمیل کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari