جو بایدن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را "جنایتکار جنگی" خواند. این شدیدترین محکومیت از سوی یک مقام آمریکایی از زمان آغاز جنگ در اوکراین از سه هفته پیش بود. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اظهارات بایدن را "لفاظی غیرقابل قبول و نابخشودنی» خواند.
به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «من فکر می‌کنم، او یک جنایتکار جنگی است.»
کاخ سفید در گذشته با استناد به تحقیقات در حال انجام درباره حمله روسیه به اوکراین از عبارت «جنایتکار جنگی» استفاده نکرده بود.
تغییر موضع بایدن پس از سخنرانی احساسی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در کنگره آمریکا صورت گرفت که ویدئویی از اثرات جنگ را در کنگره به نمایش گذاشت. زلنسکی از قانونگذاران آمریکایی و بایدن اعلام منطقه پرواز ممنوع و جت‌های جنگنده خواست.
بایدن گفت: ما گزارش هایی را دیدیم مبنی بر اینکه نیروهای روسی صدها پزشک و بیمار را در بزرگترین بیمارستان ماریوپل گروگان گرفته‌اند. اینها جنایت است. آنها خشم جهان را به دنبال داشته است و جهان در حمایت ما از اوکراین و عزم ما برای وادار کردن پوتین به پرداخت بهای بسیار سنگین، متحد است.
بایدن چند ساعت قبل از این سخنان به سوالی مبنی بر جنایتکار جنگی پوتین پاسخ داد. بایدن ابتدا گفت «نه» ، اما بلافاصله به جمعی از خبرنگاران بازگشت تا آنچه را که از او پرسیده شده است، توضیح دهد. وقتی دوباره از او پرسیده شد که آیا پوتین جنایتکار جنگی است، او پاسخ مثبت داد.
مقامات، از جمله بایدن، قبلاً از بکار بردن عبارت جنایات جنگی در اوکراین اجتناب کرده بودند و به تحقیقات در حال انجام در مورد اینکه آیا می‌توان از این اصطلاح استفاده کرد یا خیر، اساره می‌کردند.
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید پس از این سخنان بایدن گفت: «اظهارات رئیس جمهور خود گویای آن است.» وی افزود که بایدن «صادقانه صحبت کرد.»
او گفت که تحقیقات در وزارت خارجه درباره جنایات جنگی همچنان ادامه دارد. 
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سخنان ساکی را تکرار کرد و گفت که “وقتی از صمیم قلب صحبت می‌کنید، به عنوان یک انسان صحبت می‌کنید؛ آنچه که همه ما دیدیم، تصاویر دلخراش ، حمله روسیه به بیمارستان و زایشگاهی در ماریوپول، حمله به ساختمان‌های مسکونی، مدارس، محله‌های غیرنظامی، سخت است که به این نتیجه نرسیم. کاری که ما اینجا در وزارت امور خارجه انجام می‌دهیم در حال جمع آوری تک تک اطلاعات هستیم، آن را ارزیابی می‌کنیم، مستند می‌کنیم و با شرکای خود به اشتراک می‌گذاریم. ما شاهد اتفاقات وحشتناک هستیم. پرایس با توجه به اینکه چگونه اقدامات پوتین در حال حاضر به جنایات جنگی نمی رسد، تکرار کرد که “در این وزارتخانه تحت قوانین بین المللی بشردوستانه یک روند رسمی برای مستندسازی جنایات جنگی وجود دارد.”
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفته که جو بایدن این سخنان را در پاسخ به پرسشی مستقیم بیان کرده است. وی افزود که رئیس‌جمهوری آمریکا «حرف دلش» را زد. 
دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه نیز تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی آغاز کرده است و سنای ایالات متحده به اتفاق آرا خواستار تحقیقات بین المللی در مورد جنایات جنگی شد. لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل هفته گذشته گفت که اقدامات روسیه علیه مردم اوکراین “جنایت جنگی است” و این اولین باری بود که یک مقام ارشد آمریکایی مستقیما مسکو را به جنایات جنگی از زمان آغاز حمله ماه گذشته به اوکراین متهم کرد. هفته گذشته در لهستان، کامالا هریس، معاون رئیس جمهور خواستار تحقیقات بین المللی در مورد جنایات جنگی شد و به صراحت اعلام کرد که معتقد است جنایاتی در جریان است. او گفت که هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان جنایت جنگی است.
در حالی که اصطلاح “جنایات جنگی” اغلب به صورت محاوره ای استفاده می شود یک تعریف قانونی دارد که می تواند در پیگرد قانونی احتمالی استفاده شود. این شامل کنوانسیون ژنو می شود که هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان را به عنوان جنایت جنگی مشخص می کند.
پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: اظهارات اخیر جو بایدن، درباره پوتین، غیرقابل قبول است و رئیس‌جمهور کشوری که کشورهای دیگر را بمباران کرده است، حق چنین سخنانی را ندارد.
وی افزود: رئیس جمهور ما یک شخصیت بین المللی بسیار عاقل و دوراندیش و با فرهنگ است و … رئیس دولتی که سال ها مردم را در سراسر جهان بمباران کرده، حق گفتن چنین چیزی را ندارد.
به دنبال دستور دیوان عالی سازمان ملل متحد برای توقف فوری جنگ در اوکراین، پسکوف اشاره کرد که روسیه آن را متوقف نخواهد کرد. پسکوف رسانه‌های غربی را به اشاعه “اخبار جعلی نابهنجار” درباره این درگیری متهم کرد.
سخنگوی کرملین گفت: استفاده از عکس‌های ویرانی و تلفات دونتسک توسط خبرگزاری‌های خارجی و در ویدیوی ارائه شده توسط ولودیمیر زلنسکی در جریان سخنرانی خود در کنگره آمریکا برای نشان دادن نتایج عملیات نظامی روسیه، “دروغ بزرگ” و “جعلی” است.
پسکوف به خبرنگاران گفت: “حقایق چنین جعل‌هایی در روسیه به خوبی شناخته شده است. این یک دروغ بزرگ است.”
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari