رئیس‌جمهوری اوکراین امروز (پنج‌شنبه) در تماسی ویدیویی برای اولین بار در پارلمان آلمان سخنرانی کرد و به قانونگذاران آلمانی گفت که "کمک به متوقف کردن جنگ خیلی دیر رسید."
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سخنان تند و تیزی خطاب به دولت آلمان بابت منافع اقتصادی‌اش با روسیه بیان کرد.
او در پارلمان آلمان گفت: ما می‌توانیم تمایل شما را برای ادامه کار با روسیه ببینیم و اکنون ما در وسط جنگ سرد هستیم. و دوباره این چیزی است که شما نتوانسته‌اید ببینید. شما هنوز خودتان را پشت دیوار محافظت می‌کنید که به شما این امکان را نمی‌دهد آنچه بر سر ما می‌گذرد، ببینید.
زلنسکی در سخنانی احساسی مستقیما خطاب به اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت: آقای شولتس عزیز، این دیوار را خراب کنید.
این صحبت‌های رئیس‌جمهوری اوکراین خطاب به شولتس، یادآور سخنان رونالد ریگان است که در ۱۹۸۷ در کنار دیوار برلین مطرح کرد و خطاب به میخائیل گورباچف گفت “این دیوار را متلاشی کنید.”
براساس گزارش دویچه وله، این سخنان زلنسکی در واقع اشاره‌ای به ایجاد دیوار جدید در اروپاست. صحبت‌های مستقیم زلنسکی به دنبال درخواست‌های متعدد او از رهبران آلمان برای افزایش حمایت‌هایشان بعد از حمله روسیه انجام شد.
در واکنش به حمله روسیه، دولت آلمان تامین تسلیحاتی به اوکراین را تایید کرده است. این کشور تاکنون ۱۰۰۰ سلاح ضد تانک، ۵۰۰ موشک سطح به هوا و ظاهرات ۲۷۰۰ موشک متعلق به دوره شوروی را به این کشور شرق اروپا ارسال کرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari