وزرای امور خارجه ترکیه و ژاپن امروز (شنبه) در آنتالیا با یکدیگر دیدار و درباره راه هایی برای توقف حمله روسیه به اوکراین گفت و گو کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری کیودو، یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن در این دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود حمایت توکیو را از تلاشهای آنکارا برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین نشان داد.
آنها توافق کردند تا در پاسخ دادن به حمله روسیه به اوکراین با یکدیگر همکاری کنند.
در آغاز این نشست یک ساعته هایاشی گفت: ژاپن اهمیت بسیاری برای روابطش با ترکیه قائل است که یک قدرت منطقه‌ای و یکی از شرکای استراتژیک ژاپن محسوب می‌شود.
وی افزود: قصد دارم با چاووش‌اوغلو برای تعمیق هر چه بیشتر روابط دوجانبه همکاری کنم.
وزرای امور خارجه ژاپن و ترکیه همچنین توافق کردند که حمله روسیه نقض تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین است و نقض جدی قوانین بین‌المللی است که استفاده از زور را ممنوع می کنند.
آنها بار دیگر بر همکاری هماهنگ کشورهایشان در حوزه های مختلف دیپلماتیکی  برای حفاظت از اصل نظم بین المللی تاکید کردند.
آنها پس از این نشست دوجانبه یک کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.
هایاشی در این کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: گفت‌وگوی بسیار هدفمند و سازنده‌ای در ترکیه داشتم؛ کشوری که فعالانه برای میانجی‌گری میان روسیه و اوکراین در راستای دستیابی به یک آتش‌بس تلاش کرده است.
چاووش‌اوغلو نیز به نوبه خود گفت: من نیز تحلیل خودم درباره وضعیت اوکراین را با هایاشی در میان گذاشتم و درباره تلاش های میانجی گرایانه ترکیه صحبت کردم.
وی افزود: وضعیت موجود میان روسیه و اوکراین نشان می دهد که سیستم امنیتی بین‌المللی به ویژه سیستم شورای امنیت سازمان ملل به اصلاحات نیاز دارد.
ترکیه روابط نزدیکی با کشورهای غربی و همچنین روسیه دارد. ترکیه همیچنین روابط دوستانه‌ای با ژاپن دارد.
هایشی امیدوار است سفرش به ترکیه تعهد ژاپن به تلاشهای دیپلماتیک جامعه بین‌الملل را نشان دهد.
این دیدار در حالی صورت گرفت که ژاپن از طریق اعمال تحریم فشار خود بر مسکو به خاطر حمله به اوکراین را افزایش داده است.
وزیر امور خارجه ژاپن فردا (یکشنبه) به امارات سفر خواهد کرد تا با مقامات ارشد این کشور عربی درباره نحوه باثبات کردن بازار جهانی نفت خام مذاکره کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari