الجزایر در بحبوحه جنگ اوکراین، درخواست امریکا برای ازسرگیری فعالیت خط انتقال گاز این کشور به اسپانیا را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، الجزایر درخواست آمریکا برای ازسرگیری فعالیت خط انتقال گاز این کشور به اسپانیا را رد کرد.
درپی تنش‌های اخیر الجزایر با رباط در دسامبر سال گذشته میلادی، مقام‌های الجزایری اخیراً این خط انتقال گاز را که از مغرب می‌گذرد، بسته بودند.
منابع الجزایری اعلام کردند که آمریکا در سفر اخیر وندی شرمن به رباط، مادرید و الجزایر، خواهان ازسرگیری فعالیت این خط انتقال گاز شده بود.
در پی بحران اوکراین و اعمال تحریم‌هایی از سوی آمریکا علیه روسیه، آمریکایی‌ها در پی کمک به همپیمانان اروپایی خود برای جایگزینی گاز وارداتی از روسیه هستند ولی الجزایر که ۱۱ درصد از واردات گاز کشورهای اروپایی راتامین می‌کند درحال حاضر مایل به افزایش صادرات گاز به قاره سبز نیست.
الجزایر در مواجهه با بحران اوکراین، جنبه احتیاط رارعایت می‌کند زیرا می‌خواهد روابط خود را با مسکو حفظ کرده و از پیوستن به صف حامیان غرب در این بحران خودداری کند.
صادرات گاز از خط انتقال یادشده در پی خودداری الجزایر درپی تنش‌های سیاسی با مغرب از تمدید قرارداد فیمابین با این کشور، در ۳۱ اکتبر گذشته قطع شده بود.
حتی درصورت موافقت الجزایر با افزایش صادرات گاز به اروپا، این اقدام در کوتاه مدت راه حل قابل قبولی به شمار نمی‌رود چرا که افزایش صادرات گاز در بلندمدت نیاز به سرمایه گذاریهای کلان و بازه زمانی حداقل ۵ ساله برای اجرا دارد درحالی که اروپا برای کاهش وابستگی خود به گاز روسیه در تنگناست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari