سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت در حال حاضر چیزی که نیاز داریم، برگزاری یک نشست استراتژیک میان پوتین و زلنسکی است.
به گزارش ایسنا، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الجزیره» پیرامون جنگ روسیه- اوکراین با بیان اینکه ترکیه کانال‌های ارتباطی خود با دو کشور را باز نگه داشته و آماده است رهبران دو کشور را گرد هم آورد، تاکید کرد: در حال حاضر آنچه که نیاز داریم، برگزاری یک نشست استراتژیک میان پوتین و زلنسکی است.
کالین در پاسخ به این سوال که آیا توافق صلح در جنگ روسیه و اوکراین امکان‌پذیر است، گفت: همه ما برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنیم، رئیس‌جمهور کشورمان از آغاز این جنگ دو تماس تلفنی با زلنسکی و پوتین داشته است، ما هر چه که از دستمان بر می‌آید را انجام می‌دهیم.
وی با بیان اینکه مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز برای گفت‌وگو با همتایان خود به مسکو و اوکراین رفته است، اظهار داشت: چاووش‌اوغلو از جمله وزیران خارجه‌ است که اخیرا به مسکو رفته‌اند.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه تلاش می‌کنند با استفاده از کانال‌های مختلف به این جنگ پایان دهند، تاکید کرد که بین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درباره موضع «دونباس» و کریمه اختلاف نظر وجود دارد.
کالین با یادآوری اینکه اولین نشست در سطح سیاسی در مجمع دیپلماسی آنتالیا برگزار شده است، تصریح کرد: آنچه ما اکنون به آن نیاز داریم دیداری در سطح استراتژیک بین دو رهبر پوتین و زلنسکی است.
وی با تاکید بر اینکه ترکیه از همان ابتدا از تمامیت ارضی، حاکمیت و وحدت سیاسی اوکراین حمایت کرده‌ است، گفت: با این حال، ما باید کانال‌های ارتباطی با طرف روسی را باز نگه داریم و سعی کنیم نگرانی‌های امنیتی آنها را نیز درک کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari