رسانه ها از احضار سفیر روسیه در ژاپن در پی تشدید تنش‌ها میان توکیو و مسکو خبر می دهند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه ژاپن امروز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «میخاییل یورویچ گالوزین» (Mikhail Yurievich Galuzin) سفیر روسیه در توکیو احضار شده است.
در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه ژاپن در این باره آمده است: سفیر روسیه در توکیو به وزارت خارجه ژاپن احضار و مراتب اعتراض مان به تصمیم مسکو درباره خروج از مذاکرات صلح درارتباط با جزایر کوریل به وی ابلاغ شد.
ساعاتی پیش و در واکنش به اقدام مسکو در توقف مذاکرات با توکیو، «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن اعلام کرد: تصمیم روسیه برای خروج از گفتگو درباره پیمان صلح با ژاپن بسیار سخت بود. برنامه‌های ژاپن با وجود غیرممکن بودن تداوم مذاکره با روسیه، در حال حاضر تغییری نکرده است.
دبیر کابینه ژاپن هم در این باره گفته بود: توکیو اعتراض خود را در خصوص تصمیم مسکو برای خروج از مذاکرات توافق صلح، به مسکو ارسال کرده است.
این در حالیست که وزارت خارجه روسیه دیروز دوشنبه اعلام کرد که مسکو اقداماتی را علیه تحریم‌های اعمال شده از سوی توکیو انجام داده است.
این وزارتخانه در ادامه خاطر نشان کرد که روسیه در شرایط کنونی قصد مذاکره درباره معاهده صلح با ژاپن را ندارد.
وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که مسکو گفتگوها و مذاکرات با توکیو را درباره فعالیت‌های مشترک در جزایر کوریل، متوقف کرده است.
گفتنی است که توکیو و مسکو برای دهه هاست که در حال رایزنی برای دست یابی به یک معاهده صلح برسر مناقشات ارضی بین دو طرف هستند که از پایان جنگ جهانی دوم به این سو مطرح بوده است.
در سال ۱۹۴۵، کل مجمع الجزایر به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار شد. توکیو ادعاهایی بر جزایر «ایتوروپ»، «کوناشیر»، «شیکوتان» و گروهی از جزایر خالی از سکنه داشت.
وزارت خارجه روسیه بارها اعلام کرده است که حاکمیت مسکو بر جزایر یاد شده در حقوق بین‌الملل محفوظ داشته شده است و نمی‌توان آن را زیر سوال برد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari