«مولو چاووش اوغلو» با بیان اینکه باید به روسیه و اوکراین برای خروج آبرومند از بحران کمک کرد گفت که اوکراین متوجه شده است به عضویت در ناتو دست پیدا نخواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با این شبکه درباره تحولات اوکراین گفت: تعرض به حاکمیت ملی اوکراین غیرقابل قبول است و باید به طرفین برای خروج آبرومند از این بحران کمک کرد.
وی افزود: ما برای دیدار رؤسای جمهور روسیه و اوکراین در ترکیه تلاش می‌کنیم. تمام توان خود را برای توقف خونریزی در اوکراین به کار می‌گیریم ولی تا کنون موفق به انجام آن نشده‌ایم. ما معتقدیم این امکان وجود دارد که وزیران خارجه روسیه و اوکراین و سپس رؤسای جمهور دو کشور با هم دیدار کنند.
اوغلو ادامه داد: اردوغان با پوتین و زلنسکی گفتگو و رایزنی کرده ولی هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است. اردوغان همچنین پیشنهاد دیدار دو طرف در ترکیه را مطرح کرده است.
وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: به نظرم اوکراین متوجه شده است که به عضویت در ناتو دست پیدا نخواهد کرد. اوکراین باید تعادل بیشتری در سیاست خارجی اش داشته باشد. آنکارا روابط خود با روسیه و اوکراین را به صورت یکسان حفظ خواهد کرد.
اوغلو اظهار داشت: قیمت‌ها در همه جا به علت جنگ روسیه علیه اوکراین افزایش یافته است. تحریم‌ها به اقتصاد روسیه ضربه شدید وارد کرده و بر ارزش روبل تأثیر گذاشته است.
وی تأکید کرد: محال است ترکیه سامانه «اس ۴۰۰» را در اختیار اوکراین قرار دهد و این خبر از اساس شایعه و کذب است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari