در حالی که آنتونیو گوترش خواستار آتش‌بس انسانی در اوکراین شد، سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره شکنجه سربازان اسیر روسی توسط ملی‌گرایان اوکراینی، گفت که این نهاد معتقد است که رعایت "کنوانسیون ژنو" درباره اسیران جنگی در اوکراین مهم است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد تاکید کرد: ما ویدئوهایی را که در آن با این سربازان بد رفتاری می‌شود، ندیده‌ایم اما براساس یک سری از اصول و قوانین، این مهم است که با پرسنل‌های نظامی دستگیر شده براساس “کنوانسیون ژنو” رفتار شود.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پیشتر گفته بود که افرادی که در شکنجه سربازان اسیر روسی دست دارند، باید نسبت به این رفتارشان “پاسخگو” باشند.
در همین حال دبیرکل سازمان ملل ابتکاری را برای بررسی “آتش‌بس بشردوستانه در اوکراین” آغاز کرده است.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که او از مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه خواسته است تا احتمال آتش‌بس بشردوستانه را در اوکراین مورد بررسی قرار دهد.
وی به خبرنگاران گفت که اکنون “لحظه‌ای” است که سازمان ملل باید به دنبال ابتکار و راهی باشد.
همچنین دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به دور جدید مذاکرات صلح با روسیه گفت که حداقل برنامه‌ای که در نظر دارند، مسائل بشردوستانه و حداکثر برنامه آنها، رسیدن به آتش‌بس است.
هیات اوکراینی برای شرکت در مذاکرات صلح با همتایان روسی خود وارد شهر استانبول ترکیه شده است. این مذاکرات رو در رو را که اولین دیدار در بیش از دو هفته اخیر است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه میزبانی می‌کند. نشست طرف‌ها قرار است در ساعت ۱۰:۰۰ صبح سه‌شنبه به وقت محلی (۰۷:۰۰ صبح به وقت گرینویچ) شروع شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari