وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه پوتین مخالف دیدار با زلنسکی نیست ولی باید مقدمات این دیدار به خوبی فراهم شود، گفت: رویکرد استبدادی و سلطه جویانه غرب هیچ ارتباطی با دموکراسی ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: آمریکا به کشورهای حوزه بالکان برای مخالفت با روسیه چراغ سبز نشان داده است. آمریکا و ناتو می‌خواهند بر منطقه ما سیطره یابند.
لاوروف که در نشست خبری با رسانه‌های صربستان سخن می‌گفت، افزود: برخی کشورها استقلال خود را از دست داده و به تحریم‌ها علیه روسیه پیوسته‌اند. هدف فشارها بر روسیه، منزوی کردن و سلب استقلال ما است. نمی‌توان روسیه را منزوی کرد چرا که نظام جهانی، چند قطبی است. وجه تمایز این دور از فشارها علیه روسیه با دوره‌های سابق، انفجار احساسات روسیه هراسی در میان همه کشورهای غربی است.
وی تصریح کرد: آمریکا از کشورهای دیگر می‌خواهد دموکراسی را رعایت کنند در حالی که رویکرد دیکتاتوری را علیه روسیه در پیش گرفته است. غرب از اینکه برنامه‌هایش از سال ۲۰۱۴ برای تبدیل اوکراین به دشمن روسیه شکست خورده است، احساس شرم می‌کند و به همین علت راه تحریم علیه روسیه را در پیش گرفته است. تحریم‌های اخیر غرب بخشی از حمله گسترده علیه مسکو با هدف جلوگیری از پیشرفت روسیه به عنوان یک کشور مستقل است.
لاوروف تأکید کرد: پوتین مخالف دیدار با زلنسکی نیست ولی زمینه این دیدار باید به خوبی فراهم شود تا نتیجه بخش باشد. دیدار پوتین و زلنسکی به محض دریافت توضیحات اساسی درباره مسائل اساسی که روسیه مطرح کرده امکانپذیر است. در هر توافقی با اوکراین باید خلع سلاح هسته‌ای و ریشه کردن شدن نئونازی‌ها در این کشور تضمین شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار داشت: کشورهای غربی تلاش می‌کنند از نظام حاکم بر اوکراین حمایت کنند در حالی که برخی طرف‌ها در اروپا با این گرایش مخالفند. غرب همیشه حقوق حاکمیتی سایر کشورها را نادیده گرفته است.
وی ادامه داد: روابط ما با چین در بهترین حالت تاریخی قرار دارد و ما با هند، خاورمیانه، آمریکای لاتین و آفریقا نیز شراکت داریم. ما نباید برخی ارزش‌های جعلی لیبرالیسم جدید را بر یکدیگر دیکته کنیم. رویکرد غرب در روابط بین الملل هیچ ارتباطی با دموکراسی ندارد بلکه نشان دهنده سلطه جویی و استبداد است.
لاوروف در پایان گفت: ما به موفقیت دور جدید مذاکرات با اوکراین در ترکیه تمایل داریم و اینکه این مذاکرات به توقف کشتار غیرنظامیان در دونباس توسط کی یف منجر شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari