وزیر دفاع روسیه امروز (سه‌شنبه) در نشستی با بیان اینکه فاز اول عملیات در اوکراین "تکمیل" شد، تاکید کرد که ظرفیت نظامی کی‌یف "به شدت تضعیف" شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که ریاست نشستی را بر عهده داشت و سخنانش پخش تلویزیونی می‌شد، گفت: فاز اول عملیات نظامی کرملین در اوکراین تکمیل شد.
او همچنین به مقام‌ها گفت که چنانچه ناتو هواپیما و سامانه‌های دفاع هوایی در اختیار اوکراین قرار دهد، روسیه به “شکلی مناسب” پاسخ خواهد داد.
این تصاویر چند روز پس از آن منتشر می‌شود که بعد از دو هفته که گمانه‌زنی‌هایی درباره مکان حضور او پخش می‌شد، فیلمی از او منتشر شد. شویگو که از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است، در ۲۶ مارس حین ریاست بر نشست با کارکنان نظامی دیده شد. پیش از این نشست، شویکو از ۱۱ مارس دیده نشده بود.
همچنین الکساندر فومین، معاون وزیر دفاع روسیه امروز از تصمیم این وزارتخانه برای “کاهش چشمگیر فعالیت نظامی” در مناطق کی‌یف و چرنیهیف اوکراین خبر داد.
فومین به خبرنگاران گفت: با توجه به این واقعیت که مذاکرات در مورد تهیه توافقنامه در مورد بی‌طرفی و وضعیت غیرهسته‌ای اوکراین و همچنین در مورد ارائه تضمین‌های امنیتی به اوکراین با در نظر گرفتن اصول مورد بحث در جلسه امروز به مرحله عمل نزدیک می‌شود، از سوی وزارت دفاع روسیه تصمیم گرفته شد تا به منظور افزایش اعتماد متقابل و ایجاد شرایط لازم برای مذاکرات بیشتر و دستیابی به هدف نهایی که توافق بر سر امضای قرارداد فوق است، فعالیت‌های نظامی در مناطق کی‌یف و چرنیهیف کاهش اساسی داشته باشد.
این مقام ارشد روسیه همچنین از اوکراین خواست تا به کنوانسیون ژنو درباره رعایت حقوق اسیران جنگی احترام بگذارد.
این اظهارات اندکی پس از پایان یافتن دور اول مذاکرات صلح روسیه و اوکراین به میزبانی ترکیه در استانبول بعد از حدود سه ساعت مطرح شد. پیش از آغاز مذاکرات، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که میزبان این نشست بود، گفت زمان آن فرا رسیده تا مذاکرات مسکو – کی‌یف نتایجی به بار آورد.
اردوغان تاکید کرد: در ترکیه، ما عمیقا چنین چیزی را تمایل داریم و آماده کمک هستیم. ادامه این درگیری در اوکراین به نفع هیچکس نیست. هیچ برنده‌ای در جنگ وجود ندارد. مذاکرات میان مسکو و کی‌یف می‌تواند به نشست میان روسای جمهوری روسیه و اوکراین منجر شود و استانبول باز هم آمادگی دارد تا میزبان چنین نشستی باشد. این به طرفین بستگی دارد که این تراژدی را متوقف کنند. دستیابی به آتش‌بس و صلح در سریعترین زمان ممکن به نفع همگان است. گمان می‌کنیم ما اکنون وارد دوره‌ای شده‌ایم که نتایج مستحکم از این مذاکرات نیاز باشد. این مذاکرات که شما تحت دستوران رهبرانتان انجام می‌دهید، امیدها برای صلح را افزایش داده است.
روسیه از جمله خواهان آن است که اوکراین هرگونه تلاش برای پیوستن به ناتو را کنار بگذارد، موضوعی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته آماده است بر سر آن مصالحه کند. سرنوشت مناطق جدایی‌طلب شرق اوکراین و موقعیت کریمه، که روسیه در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد، از دیگر مسائل دشوار است.
در همین حال روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، روسیه آماده است تا در مذاکرات دو امتیاز مهم بدهد و این نشانه بیشتری از این است که روسیه در حال کاستن از اهداف خود در این درگیری است.  
منابع مطلع به فایننشال تایمز گفتند، درخواست‌ها از اوکراین برای “نازی‌زدایی” که عمدتا به چشم “تغییر رژیم” نگریسته می‌شود، از سوی روسیه کنار گذاشته شده و این بخشی از مذاکرات آتش‌بس است. همچنین چهار منبع مطلع دیگر از مذاکرات صلح جاری به این روزنامه گفتند که کرملین آمادگی دارد تا بگذارد کی‌یف عضو اتحادیه اروپا شود و این در صورتی است که اوکراین از تلاش برای عضویت در ناتو دست بکشد.
انتهای پیام  
شوید که ناپدید بود چی شد یهویی پیداش شد؟
آره خیلی تکمیل شد ، فاز اول های قبل از تو سوء تفاهم بود، ،کیف و خارکیف و مناطق بین این دو سقوط کردن و از شمال کیف تا جنوب اوکراین که برسه به بندر اودسا هم گرفته شد !؟! خخخ ،،شما هنوز توی یه ماریوپول کوچولو‌ موندی داداش شویگو،دم زلنسکی گرم
ای جان، از قدیم گفتن: اگه قمارباز بازنده نگه … میترکه!
قشنگ معلومه پوتین …
ای چوپان دروغگو ،چون دیگر توان پیش روی ندارید و در باتلاق گیر کردین هر روز سربازان روسی به غرب پناهنده میشن

source

توسط jahankhabari