امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ طالبان در رأس یک هیات بلندپایه‌ به چین رفت.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری افق، چین قرار است امروز (چهارشنبه) و فردا (پنج‌شنبه) میزبان سومین نشست وزیران خارجه‌ کشورهای همسایه افغانستان باشد.
متقی قرار است در حاشیه این نشست با شماری از مقامات کشورهای منطقه نیز به طور جداگانه دیدار کند.
در همین حال وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه گفته ‌بود که «انتظار داریم این نشست سبب حمایت بیش‌تر جامعه جهانی از افغانستان شود» و افزود که جامعه بین‌المللی باید از آمریکا بخواهد که مسوولیت اصلی بازسازی اقتصاد افغانستان را به صورت واقعی به دوش بکشد.
به باور سخنگوی وزارت خارجه چین، وضعیت افغانستان اکنون در حال گذار از هرج‌ومرج به نظم است و مردم افغانستان با چالش‌های متعدد داخلی و خارجی روبه‌رو هستند که نیاز به حمایت و کمک بیش‌تر را برجسته می‌کند.
وانگ ونبین همچنین گفته‌ بود که چین و همسایه‌های افغانستان تلاش می‌کنند تا یک ساختار سیاسی باز و فراگیر در افغانستان ایجاد شود.
به گفته وانگ ونبین، مبارزه با تروریسم و انتخاب سیاست‌های معتدل و مدبرانه داخلی و خارجی از سوی افغانستان از انتظارات چین است.
در نشست امروز قرار است نمایندگان آمریکا، پاکستان، ایران، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت کنند که دور اول آن در پاکستان و دور دوم آن در ایران برگزار شده ‌بود. همچنین قرار است نشست تروئیکای توسعه‌یافته با حضور نمایندگان ویژه کشورهای آمریکا، روسیه، چین و پاکستان نیز در چین برگزار شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari