رئیس‌جمهور اوکراین در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که روسیه می‌خواهد اوکراین را به برده‌ای ساکت تبدیل کند.
به گزارش ایسنا، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین امروز سه‌شنبه در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که وحشتناک‌ترین جنایات جنگی از زمان جنگ جهانی دوم اکنون از سوی روسیه در اوکراین اتفاق افتاده است.
وی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل گفت که روسیه می‌خواهد اوکراین را به برده‌ای ساکت تبدیل کند.
زلنسکی تأکید کرد، نظامیان روسیه و هر کس به آنها دستور حمله داده است باید به دست عدالت سپرده شوند.
رئیس جمهور اوکراین افزود: دیروز از بوچا برگشتم و شاهد جنایات انجام شده در این شهر بودم. روس‌ها از ارتکاب هیچ جنایتی در این مناطق دریغ نکرده‌اند.
ولودیمر زلنسکی افزود: بوچا نمونه‌ای از تعداد زیادی شهر و روستای اوکراین است که جنایات ارتکاب شده روسیه در آنها برملا می‌شود.
وی گفت: ما شواهد و تصاویر ماهواره‌ای قانع‌کننده‌ای داریم و برای احراز این پرونده به تحقیقات ارائه می‌کنیم.
رئیس جمهور اوکراین همچنین گفته که روسیه تعداد زیادی کودک را از اوکراین ربوده است.
نماینده آمریکا در سازمان ملل هم در سخنانی در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که روسیه از عضویت خود در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای ترویج پروپاگاندا استفاده می‌کند و این از جهت مشروعیت شورا نگران کننده است. شواهد رو به رشد نشان می‌دهد روسیه نباید عضو این شورا باشد و حضورش خطرناک است.
از سوی دیگر، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل اظهارات زلنسکی را رد کرد و گفت: رئیس جمهور زلنسکی ادعاهای بی اساس علیه کشورم مطرح می‌کند که هیچ شاهد عینی آن را حمایت نمی‌کند.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد به شورای امنیت نیز در سخنانی هشدار داد که حمله روسیه به اوکراین «به دلیل ماهیت،‌ شدت و پیامدهای آن» یکی از بزرگترین چالش‌های رویاروی نظم جهانی است.
او گفت: این جنگ دامن کشورهای در حال توسعه را نیز می‌گیرد و افزایش هزینه‌های خوراک و انرژی را در پی خواهد داشت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari