ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی خطاب به پارلمان ایرلند تاکید کرد که این کشور درخصوص فاجعه‌ای که روسیه علیه کشورش به جریان انداخت "بی‌طرف" نماند. او مدعی شد که روسیه بنادر و انبار موادغذایی را هدف قرار داده تا از "گرسنگی" به عنوان "سلاح" علیه مردم اوکراین استفاده کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت ایندیپندنت، سناتورها و ۴۵ دیپلمات خارجه در پارلمان ایرلند گردهم آمدند تا این سخنرانی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را بشنوند؛ رئیس جمهوری که کشورش ششمین هفته جنگ با روسیه را سپری می‌کند.
وی در این تماس تصویری عنوان داشت: «از همان روزهای اول، شما در حال حمایت از اوکراین هستید و این یک حقیقت است. شما نسبت به این کار تردید نداشتید و از همان روز اول حمایت‌های خود را فورا آغاز کردید؛ گرچه که یک کشور بی‌طرف هستید، اما نسبت به این فاجعه بی‌طرف نمانده‌اید.»
زلنسکی افزود که از تمامی شهروندان ایرلند بابت حمایت از تحریم‌ها علیه روسیه “سپاسگزار” است.
او گفت: «ممنونم از حمایت‌های مالی و بشردوستانه شما و ممنونم از حمایت‌های شما نسبت به مردم اوکراین؛ اوکراینی‌هایی که به سرزمین شما پناه آورده‌اند.»
با این حال، ولودیمیر زلنسکی خواستار رهبری بیشتر از جانب ایرلند شد.
وی اظهار کرد: «فقط به آن فکر کنید. ۱۰ میلیون اوکراینی که بدون پناه، کشور خود را به خاطر جنگ ترک کرده‌اند. این چیزی نیست که ما نتوانیم آن را درک کنیم. نیروهای روسی به دنبال اشغال مناطق اوکراین هستند. ما می‌خواهیم به بهترین شکل ممکن اطمینان حاصل کنیم که روسیه به دنبال صلح است و می‌خواهد دست از سر ما بردارد. لطفا، من از شما می‌خواهم که رهبری بیشتری از خود نشان دهید. من از شما می‌خواهم که اتحادیه اروپا را متقاعد کنید تا تحریم‌های سخت‌تری را علیه روسیه اعمال کند تا مطمئن شویم که ماشین جنگی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه متوقف خواهد شد. ما باید به تجارت با روسیه خاتمه دهیم. باید روابط بانک‌های روسی را با سیستم جهانی قطع کنیم. منابع درآمد آن‌ها را که از نفت به دست می‌آید، حذف کنیم. روسیه، بنادر دریایی و منابع غذایی را هدف قرار داده تا از “گرسنگی” به عنوان یک سلاح علیه مردم اوکراین استفاده کند.»
زلنسکی مدعی شد که یک انبار جدید که مواد غذایی، سوخت و تجهیزات کشاورزی در آن‌جا نگهداری می‌شد، به طور “حیله‌گرانه‌ای” مورد اصابت موشک‌های روسی قرار گرفت.
رئیس جمهوری اوکراین گفت: «اجساد در خیابان‌های ماریوپل باقی مانده‌اند و معلوم نیست چند نفر کشته شده‌اند اما این تاکتیک روسیه است که در اکثر شهرها پیاده می‌کند.»
وی افزود: «شاید شما تا به حال نام این شهرها را نشنیده باشید. شاید غیرممکن به نظر بیاید اما این‌ها حقیقت دارند. اجساد در خیابان‌های ماریوپل دفن شده‌اند و مردم در جاده‌ها در حالی که فرار می‌کردند، کشته شدند. در چهل و دومین روز از جنگ، دست‌کم ۱۶۷ کودک کشته شده‌اند، به ۹۲۷ مرکز آموزشی و ۲۵۸ بیمارستان حمله و به ۷۸ آمبولانس شلیک شده است.»
رئیس جمهوری اوکراین در ادامه گفت: «مطمئن هستم که کل اروپا می‌تواند این جنگ را تمام کند و صلح و ثبات را به شرق اروپا بازگرداند. ما بیش از این نباید کار را به تعویق بیاندازیم. هر چقدر حمله روسیه به اوکراین طول بکشد، پیامدهای آن نه تنها برای این قاره (اروپا) بلکه برای کشورهای همسایه نیز جدی‌تر خواهد شد.»
زلنسکی تاکید کرد: «پس، بیایید با هم تلاش کنیم و نشان دهیم که اوکراین و ایرلند به طور مشترک می‌توانند بیش از آنچه که کشورهای بزرگ جهان سعی در تخریب آن دارند، انجام دهند.»
ولودیمیر زلنسکی همچنین درگذشت «پیر زاکرزوسکی»، روزنامه‌نگار ایرلندی کشته شده در اوکراین را تسلیت گفت.
وی در نهایت افزود: «سپاسگزارم از ایرلند. درود بر اوکراین.»
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari