وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در تماس تلفنی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، اعلام کرد که اسرائیل آماده گسترش خدمات مدنی و اعطای معافیت و امکانات لازم به فلسطینیان در ماه رمضان برای حضور در مسجد الاقصی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی،‌ بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در یک سلسله پیام توییتری نوشت؛ شامگاه سه‌شنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به صورت تلفنی صحبت کردم.
وی در ادامه نوشت؛ با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به عباس و ملت فلسطینی، به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کردم که دولت اسرائیل  آماده گسترش اعطای معافیت و امکانات لازم به فلسطینیان  در ماه رمضان برای حضور در مسجد الاقصی است.
بنی گانتس در این پیام توییتری آورده است؛ به عباس گفتم که در اعیاد رمضان و عید فصح یهودیان باید آرامش و صلح واقعی برقرار باشد و از هرگونه اقدامات “تروریستی” می‌بایست جلوگیری شود.
گانتس آورده است که اسرائیل با نگرانی به حملات “تروریستی” اخیر که منجر به کشته شدن ۱۱ سرباز اسرائیلی گردید،‌ می‌نگرد و از هرآنچه که در اختیار دارد برای جلوگیری از چنین حوادثی جلوگیری می‌کند.
در ماه مارس گذشته، اسرائیل شاهد سه حمله مسلحانه فلسطینی ها در “بئر السبع”(جنوب)، “الخضیره”(شمال) و “بنی‌براک”(مرکز) بود که ۱۱ کشته برجای گذاشت.
در پاسخ به این حملات اسرائیل با ترور ۵ فعال فلسطینی در دو عملیات جداگانه در شهر جنین در شمال غرب کرانه باختری، جواب داد.
گانتس ادامه داد که از عباس بابت محکوم کردن این حملات قدردانی کردم و به او گفتم که اسرائیل آماده است گام‌های مثبتی جهت اعطای معافیت‌های لازم به فلسطینیان در ماه مبارک رمضان و حتی بعد از آن در صورتی که مسائل امنیتی اجازه دهند، بردارد.
پیشتر رژیم صهیونیستی، به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان و در شرایطی که شرق قدس اشغالی شاهد تنش میان دو طرف است، آنچه را که مجموعه از معافیت‌های شهری برای فلسطینی‌ها خواند، اعلام کرد.
بر این اساس، مقرر شد فلسطینیان برای اقامه نمازها از جمله نماز جمعه وارد مسجد الاقصی شوند، مشروط بر اینکه مردان بالغ (۴۰ تا ۵۰ ساله) مجوز معتبری از ارتش اسرائیل دریافت کنند. مردان بالای ۵۰ سال نیز نیازی به دریافت مجوز از ارتش نخواهند داشت.
همچنین زنان و نیز کودکان کمتر از ۱۲ سال اجازه ورود به مسجد القصی بدون نیاز به مجوز دارند.
براساس معافیت‌های اعلام شده، تصمیم گرفته شد که به ساکنان کرانه باختری اجازه داده شود تا از یکشنبه تا پنجشنبه با اقوام درجه یک خود در خط سبز (سرزمین ۴۸) ملاقات خانوادگی داشته باشند.
در مقابل فلسطینی‌ها می‌‍‍‌گویند که این اقدامات و معافیت‌ها عملاً دربردارنده هیچ گونه تسهیلاتی نیست، بلکه در واقع این معافیت‌ها بیانگر تشدید محدودیت‌های اعمال شده برای ورود به مسجد الاقصی هستند به گونه‌ای که قبل از همه‌گیری کرونا به مردان بالای ۴۰ سال اجازه ورود به مسجد الاقصی بدون نیاز به مجوز ورود داده می‌شد.
همچنین قبل از همه گیری کرونا به ساکنین غزه اجازه داده می‌شد که برای برگزاری نماز جمعه به مسجد الاقصی آیند در صورتی که امسال این مورد لغو شد.
این تصمیمات در سایه تشدید تنش‌ها در منطقه “باب العمود” در قدس شرقی و در پس زمینه سرکوب جوانان فلسطینی توسط نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی اتخاذ شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari