سفر کم سابقه دو دیپلمات بلندپایه آمریکایی به جزایر سلیمان، حاکی از نگرانی عمیق واشنگتن از توافق امنیتی است که چین با این کشور حوزه پاسیفیک امضا خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، فایننشال تایمز از قصد «کورت کمپبل» از دیپلمات‌های با سابقه آمریکا، برای سفر به جزایر سلیمان خبر داد.
چنین سفر کم سابقه‌ای به جزایر سلیمان نشان از حساسیت واشنگتن نسبت به پیمان امنیتی قریب الوقوع میان این کشور اقیانوس آرام و چین دارد.
«دانیل کریتنبرینگ» معاون وزارت خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و آسیاپاسیفیک هم احتمالاً در این سفر، کمپبل را همراهی می‌کند.
پیشتر، «ماناسه سوگاواره» (Manasseh Sogavare) نخست وزیر جزایر سلیمان گفته بود که این کشور به رغم برنامه ریزی برای امضای توافق امنیتی با پکن، به چین اجازه ساخت پایگاه نظامی در خاک خود را نخواهد داد.
وی در توضیح این تصمیم افزود: دولت از پیامدهای امنیتی میزبانی یک پایگاه نظامی آگاه است و آنقدر بی احتیاط نیست که اجازه اجرای چنین طرحی را بدهد.
البته، سوگاواره به جزئیات معاهده امنیتی با چین هم اشاره‌ای نکرد.
گمانه زنی‌ها درباره اینکه نهایی شدن این معاهده می‌تواند به ایجاد نخستین پایگاه نظامی چین در اقیانوس آرام منجر شود، برخی از متحدان منطقه‌ای واشنگتن را نگران کرده بود.
با این حال، اگر این معاهده امنیتی به سرانجام برسد، راه نفوذ چین به منطقه‌ای هموار خواهد شد که برای ده‌ها سال حیاط خلوت استرالیا و نیوزیلند – دو متحد آسیایی آمریکا- تلقی شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari