مقامات کره‌جنوبی امروز (سه‌شنبه) گفتند، کره‌شمالی مشغول تخریب یک زمین گلف متعلق به سئول در محل یک تاسیسات تفرجگاهی کوهستانی در داخل خاک خود است؛ این دومین مورد از اقدامات پیونگ‌یانگ برای از بین بردن دارایی‌های کره جنوبی در این منطقه است که زمانی شاهد اجرای برنامه مشترکی در زمینه گردشگری از سوی دو کره بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اقدام کره شمالی در از بین بردن بناهای ساخت کره جنوبی در محل منطقه تفرجگاهی موسوم به کوه الماس در حالی رخ می‌دهد که روابط میان این کشورها به سبب یک سری آزمایشات موشکی چشمگیر اخیر کره شمالی تیره شده است.
وزارت اتحاد مجدد در دولت کره جنوبی در پاسخ به سؤالات خبرگزاری آسوشیتدپرس تأیید کرده است که کره شمالی در حال تخریب یک مجتمع مخصوص گلف علاوه بر تصمیمش برای تخریب یک هتل شناور متعلق به کره جنوبی در آن منطقه است. جمعه گذشته، این وزارتخانه اعلام کرد کره شمالی تصمیم به از بین بردن یک هتل متعلق به کره جنوبی در این منطقه موسوم به هتل هائگومگانگ دارد؛ هتلی شناور که در ساحلی در این منطقه تفرجگاهی مستقر است.
این وزارتخانه تاکید کرد که قویاً از کره شمالی می‌خواهد که تخریب تأسیسات کره جنوبی را متوقف کرده و همچنین به مذاکرات برای رسیدگی به این موضوع بازگردد.
برای حدود ۱۰ سال دو کره مشترکاً یک پروژه تورهای گردشگری را در این استراحتگاه در یک دوره تنش‌زدایی به اجرا درآوردند. حدود دو میلیون بازدیدکننده از کره جنوبی در این تورها شرکت کرده و منبع نادری از ارز خارجی را برای اقتصاد درگیر فقر کره شمالی رقم زدند. اما کره جنوبی اجرای این پروژه را در سال ۲۰۰۸ بعد از کشته شدن یکی از گردشگرانش با گلوله یک گارد کره شمالی متوقف کرد.
در سال ۲۰۱۸ پس از یک روند بهبود در روابط دو کره آنها برای از سرگیری پروژه‌های متوقف‌شده از جمله تورهای کوهستانی تلاش کردند. اما سئول در نهایت موفق نشد بدون نقض تحریم‌های اعمال شده تحت رهبری آمریکا چنین کاری کند. در سال ۲۰۱۹، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به مقامات کشورش دستور داد تا دارایی‌های متعلق به کره جنوبی را در این تفرجگاه تخریب کنند، اما این برنامه تخریب به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
کره شمالی به دنبال کاهش تحریم‌ها و سایر امتیازات از سوی آمریکا و کره جنوبی برای احیای اقتصاد رو به نابودی خود بوده است. برخی از کارشناسان می‌گویند که فعالیت‌های آزمایشی تسلیحاتی اخیر آن هدفش تقویت فناوری موشکی کره شمالی و تقویت اهرم آن در مذاکرات آتی با رقبایش است.
کره جنوبی علاوه بر زمین گلف و هتل شناور، امکانات دیگری مانند تاسیسات چشمه‌های آب معدنی، مرکز فرهنگی، اقامتگاه‌ها، فروشگاهی معاف از عوارض گمرکی و ساختمانی مخصوص دیدار خانواده‌های کره‌ای جدا افتاده در اثر جنگ در آنجا دارد و سرنوشت آن دارایی‌ها نامشخص مانده است.
رسانه‌های دولتی کره شمالی امروز سه‌شنبه گزارش دادند که آتش‌سوزی در منطقه کوه الماس در روزهای اخیر باعث نابودی تعدادی از تأسیسات نامشخص و صدها هکتار از جنگل‌ها شده است. این کشور اعلام کرد که این آتش‌سوزی روز یکشنبه مهار شد.
مشخص نشد که آیا این آتش‌سوزی مربوط به برنامه تخریب تاسیسات کره جنوبی در این منطقه تفرجگاهی بوده یا خیر. وزارت اتحاد مجدد کره جنوبی اعلام کرد در تلاش است دریابد که آیا این آتش‌سوزی به تاسیسات آن در این منطقه تفرجگاهی خسارت وارد کرده است یا خیر.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari