دادستان‌های سوئیسی از آزادی اموال رئیس‌جمهوری پیشین مصر و اطرافیانش خبر دادند.
به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، دادستان‌های سوئیسی اعلام کردند که ۴۰۰ میلیون فرانک (۴۲۹ میلیون دلار) اموال بلوکه شده حسنی مبارک و اطرافیانش را آزاد کردند.
این اموال به عنوان بخشی از تحقیقات مرتبط با پول‌شویی و جرایم سازمان‌دهی شده مرتبط با حلقه نزدیکان حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر به مدت ۱۱ سال بلوکه شده بودند و به دلیل کمبود شواهد کافی برای اعلام جرم آزاد شدند.
دفتر دادستان کل سوئیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: اطلاعات دریافت شده در همکاری با مقامات مصری برای تقویت اتهاماتی که در آغاز بهار عربی مطرح شده بودند کافی نبوده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: در نبود شواهد کافی برای جرایم احتمالی انجام گرفته در مصر نمی‌توان ثابت کرد که اموال بلوکه شده در سوئد از منبع غیرقانونی نشات گرفته است و براساس اطلاعات موجود نمی‌توان اتهامات پولشویی را تایید کرد.
۱۴ نفر از جمله علاء و جمال – فرزندان حسنی مبارک – از مظنونین این پرونده بودند. علاوه بر این اشخاص اموال ۲۸ شخص و ۴۵ نهاد دیگر نیز توقیف شده بود.
دفتر دادستانی سوئیس اعلام کرد که “آخرین بخش تحقیقات سوئیس تنها بر روی ۵ نفر تمرکز داشته” اما هویت این افراد مشخص نشده است.
تمامی مظنونین اصلی از موقعیت اقتصادی و دولتی حائز اهمیتی برخوردار بوده‌اند.
بیش از ۲۱۰ میلیون فرانک (۲۲۴ میلیون دلار) در مراحل اولیه تحقیقات آزاد شده بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari