مارین لوپن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده که در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو، پاریس را از فرماندهی نظامی ائتلاف ناتو خارج می ‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، «مارین لوپن»، نامزد ریاست جمهوری فرانسه متعهد شده است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، این کشور را از فرماندهی نظامی یکپارچه ناتو خارج کند و به جای آن بر روی نزدیکی استراتژیک با روسیه کار کند.
لوپن این اظهارات را در جریان یک نشست مطبوعاتی در روز چهارشنبه در مورد عضویت فرانسه در این ائتلاف بیان کرد.
لوپن با بیان اینکه می‌خواهد هرگونه سو تفاهم را برطرف کند، توضیح داد که قصد او بازگشت به سیاست فرانسه بین سال‌های ۱۹۶۶ و ۲۰۰۹ است، زمانی که فرانسه در امور نظامی ناتو دخالت نداشت اما بخشی از ساختار سیاسی آن باقی ماند. کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه همچنین گفت که «چنین موضعی در مورد ناتو به هیچ وجه به معنای تسلیم شدن به مسکو نیست.» او گفت: «بنابراین پیشنهاد می‌کنم که نه از ناتو، بلکه از فرماندهی یکپارچه آن خارج شویم، همانطور که از سال ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۹ انجام شد.»
وی با بیان این مطلب تاکید کرد که فرانسه تحت ریاست جمهوری او به منافع امنیت جمعی و ماده ۵ مربوطه پیمان آتلانتیک شمالی متعهد خواهد ماند.
نامزد ریاست جمهوری فرانسه همچنین متعهد شد که برای اجرای نزدیکی استراتژیک بین ناتو و روسیه پس از پایان درگیری نظامی در اوکراین و امضای توافق نامه صلح، گفتگو انجام دهد.
خروج فرانسه از فرماندهی نظامی ناتو یک ضربه جدی برای این ائتلاف نظامی خواهد بود زیرا این کشور که در سال ۲۰۰۹ مجدداً به ساختارهای نظامی این بلوک پیوست، سومین نیروی نظامی بزرگ و چهارمین بودجه دفاعی بزرگ ناتو را در اختیار دارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari