نخست‌وزیر ژاپن و گروهی از قانونگذاران آمریکایی که به آنجا سفر کردند، امروز (شنبه) در دیداری که در ضمن تشدید تنش‌های جهانی بر سر مسائلی از جنگ در اوکراین گرفته تا تهدیدات مربوط به چین و کره شمالی به عنوان همسایه‌های ژاپن انجام شد، بر تعهدشان برای همکاری تحت یک ائتلاف دوجانبه پرسابقه بین دو کشور تاکید کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طبق اعلام وزارت امور خارجه ژاپن، هیاتی به رهبری “لیندسی گراهام” سناتور آمریکایی اهل کارولینای جنوبی در نشستی به صرف صبحانه با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن بر سر اهمیت حفظ “یک منطقه هند-اقیانوسیه آزاد و باز” توافق کردند.
سفر این شش قانونگذار پس از آن انجام شد که آنها سفری نیز به تایوان داشتند و در جریان آن سفر اعلامیه‌ای علنی و آشکار در خصوص حمایتشان از دموکراسی این جزیره خودگردان منتشر کرده و در عین حال نیز هشداری خطاب به چین صادر کردند. آنها روز جمعه با تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان دیدار داشتند.
چین نیز در اعتراض به سفر این هیات به تایوان مانوری نظامی در نزدیکی تایوان برگزار کرد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام داشت که این کشور آماده “اتخاذ تدابیری قوی برای حراست قاطعانه از حاکمیت و تمامیت ارضی آن است.”
ژاپن از مدت‌ها پیش در خصوص موضع چین در قبال تایوان نگرانی داشته است اما یک چنین نگرانی به ویژه در میان سیاستمداران محافظه‌کاری که به دنبال یک ارتش قاطع‌تر برای این کشور هستند، از زمان بروز جنگ در اوکراین تشدید شده است. با این حال این مساله دارای حساسیت است زیرا قانون اساسی صلح‌طلب ژاپن که بعد از شکست این کشور در زمان جنگ جهانی دوم تصویب شد به این کشور اجازه استفاده از زور در مناقشات بین‌المللی را نمی‌دهد. ژاپن عملیات‌های نظامی خارجی خود را منحصر به صلحبانی و امدادهای انسان‌دوستانه کرده است.
ژاپن در عین حال به صورت رسمی تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد اما دو طرف روابطی دوستانه دارند. با این حال مساله اینکه آیا آمریکا در صورت حمله نظامی چین به تایوان در آنجا مداخله کند، همچنان مطرح است. تحلیلگران می‌گویند نقش ژاپن در یک چنین وضعیت فرضی به سبب میزبانی این کشور از حضور نظامی آمریکا در خاکش تحت یک ائتلاف میان دو طرف مبهم‌تر نیز می‌شود.
کیشیدا به نمایندگان کنگره آمریکا گفت که ائتلاف دوجانبه دو کشور بر اختلافات احزاب سیاسی ارجحیت پیدا کرده است. او تلاش کرد با آنها بر سر نقش ژاپن در تلاش در راستای صلح و موفقیت در منطقه به تفاهم برسد.
بر اساس اعلام این وزارتخانه، توکیو همچنین خواستار حمایت آمریکا از تلاش‌های مداوم ژاپن برای بازگرداندن ژاپنی‌هایی شد که دهه‌ها پیش توسط کره شمالی ربوده شده بودند. کره شمالی پیشتر در سال ۲۰۰۴ گروهی از این اتباع ژاپنی ربوده شده را بازگرداند.
چین مخالف هرگونه تعامل رسمی بین دولت تایوان و سایر دولت‌های خارجی است زیرا تایوان را بخشی از قلمرو ملی خودش می‌داند. چین و تایوان پس از جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از هم جدا شدند.
هیات آمریکایی همچنین شامل رابرت منندز، سناتور ایالت نیوجرسی، ریچارد بور سناتور ایالت کارولینای شمالی، راب پورتمن سناتور ایالت اوهایو، بن ساس سناتور ایالت نبراسکا و رونی جکسون سناتور ایالت تگزاس بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari