گروه‌های تجاری آمریکا از سیاست دولت کنونی واشنگتن در رابطه با فروش تسلیحات به تایوان انتقاد کرده و در نامه‌ای سرگشاده تاکید داشتند که این سیاست بسیار محدودکننده است و در رسیدگی به چالش‌هایی که توسط ارتش چین برای این جزیره دموکراتیک ایجاد می‌شود، ناکام است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت‌های متوالی آمریکا، تایوان را به سمت به‌روز رسانی ارتشش سوق داده تا به “جوجه تیغی” تبدیل شود که کار چین را برای حمله دشوار می‌سازد و از فروش تسلیحات ارزان، متحرک و غیرکشنده یا “نامتقارن” که می‌توانند در برابر هرگونه حمله اولیه ارتش چین دوام بیاورد، حمایت می‌کند.
اما اتاق بازرگانی آمریکا در تایوان و شورای تجاری آمریکا-تایوان در این نامه مورخ ۱۶ مه خطاب به مقامات ارشد دولت واشنگتن گفتند: آمریکا تحت ریاست جمهوری جو بایدن موضع سفت و سخت تری را اتخاذ کرده و تنها با فروش اقلامی که به یک حمله تمام عیار به سبک “روز پیروزی” (D-Day) به تایوان پاسخ می‌دهد، موافقت می‌کند.
 این گروه‌ها با اشاره به افزایش چشمگیر حملات ارتش چین به نزدیکی تایوان در دو سال گذشته گفتند، تجهیزاتی که خارج از این سناریو هستند از جمله آنهایی که به فعالیت‌های مشکوک کنونی چین در منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان پاسخ می‌دهند، رد خواهند شد.
این گروه‌ها که شامل مقاطعه‌کاران دفاعی آمریکا نیز می‌شوند، افزودند: ورای تسریع توانایی‌های بازدارندگی تایوان، می‌ترسیم که این تمرکز “نامتقارن” در نظر گرفته شده برای کمک امنیتی تایوان منجر به اختلال در سیاست و کند شدن فروش کلی تسلیحاتی شود.  
این گروه‌ها گفتند: دولت بایدن مانع تایوان از ارائه درخواست‌ها برای برخی پلتفورم‌ها از جمله هلی‌کوپترهای ام-اچ-۶۰ آر می‌شود چرا که آنها با این استراتژی همخوانی ندارند.
وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این نامه اعلام کرد، قویا از تلاشهای تایوان برای اجرای یک استراتژی دفاعی نامتقارن حمایت می‌کند.  
یکی از سخنگویان این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: ادامه دادن به دنبال کردن سیستم‌هایی که حقیقتا به یک استراتژی دفاعی موثر کمکی نخواهند کرد، متناقض با تهدید امنیتی رو به رشدی است که تایوان با آن مواجه است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari