رهبر حزب حریدی "یهودیت تورات" برای تشکیل دولت جایگزینی با ریاست بنیامین نتانیاهو تلاش می‌کند.
به گزارش ایسنا، روزنامه معاریو نوشت: به رغم اینکه نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل قصد خود را برای انحلال کنست(پارلمان اسرائیل) اعلام کرد و قانون انحلال کنست و برگزاری انتخابات جدید در قرائت اولیه تصویب شد، “موشه گافنی”، رهبر حزب حریدی “یهودیت متحد تورات” برای تشکیل دولت جایگزین تلاش می‌کند.
طبق نوشته معاریو وی نگران این است که لایحه ارائه شده سه شنبه در جلسه کنست قانون انحلال کنست تصویب شود و یائیر لاپید پست نخست وزیری را برعهده بگیرد و این مسئله خطری بزرگ علیه فرصت‌های حزب لیکود و رئیس آن یعنی بنیامین نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات آتی باشد.
گافنی طی دو روز گذشته تلاش‌های خود را افزایش داده است. به رغم اینکه در نظرسنجی‌های اخیر قدرت حزب لیکود به ۳۴-۳۶ کرسی در ازای ۲۹ کرسی حزب لیکود افزایش یافته است اما نتانیاهو قادر به تشکیل دولت ائتلافی نیست که از تأیید ۶۱ نماینده از ۱۲۰ نماینده کنست برخوردار باشد.
براساس گزارش معاریو، گافنی تلاش می‌کند نتانیاهو را به امتیازدهی به نفع جدعون ساعر، رئیس حزب “تکفاه حدشاه” و وزیر دادگستری دولت کنونی و دادن ضمانت‌هایی به وی در ازای پیوستنش به ائتلاف نتانیاهو و تشکیل دولت جایگزین به جای برگزاری انتخابات جدید قانع کند.
همچنین گافنی که در روزهای اخیر تماس‌هایی را با حزب آبی -سفید به رهبری بنی گانتس برقرار کرده پیشنهاد داده که نتانیاهو طرح تشکیل دولت را با ساعر یا گانتس خوب بررسی کند و در مذاکرات با آن‌ها انعطاف پذیری نشان دهد؛ چراکه ورود به رقابت انتخاباتی که در آن لاپید نخست وزیر باشد به لاپید فرصت خوبی برای اجرای دستورکارهای انتخاباتی‌اش و مشخص کردن روند نبرد انتخاباتی خواهد داد؛ به ویژه اینکه شخصی که از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفرش به اراضی اشغالی استقبال خواهد کرد لاپید خواهد بود هرچند که دستورکار بایدن شامل دیدار با نتانیاهو نیز هست.
گافنی روی این مسئله حساب باز کرده که با تصویب قانون انحلال کنست در مرحله مقدماتی ساعر و نتانیاهو احتمالا موضع خود را تغییر دهند. در مقابل حزب “تکفاه حدشاه” هرگونه تغییری در موضعش را درباره مشارکت در انتخابات قریب الوقوع به صورت مستقل تکذیب و با تشکیل دولت جایگزین مخالفت کرد. قرار است کنست امروز کنست جلساتش را برای تصویب قانون انحلال کنست در سه جلسه رسمی ازسربگیرد و تصویب نهایی انحلال کنست از دوشنبه شروع و در روز سه شنبه پایان یابد.
در صورت تصویب نهایی این قانون لاپید به صورت رسمی نخست وزیر خواهد شد و رقابت انتخاباتی آغاز می‌شود. احتمالا انتخابات بین ۲۵ اکتبر و اوایل نوامبر باشد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari