یک مقام ارشد ریاست جمهوری ترکیه، تلاش غرب برای خاتمه دادن به جنگ اوکراین از طریق انکار روسیه را بی نتیجه ارزیابی کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مدیر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه معتقد است غرب با نادیده انگاشتن روسیه نمی تواند پایانی بر جنگ اوکراین متصور باشد.
«فخرالدین آلتون» روز جمعه اعلام کرد که جامعه بین المللی نمی تواند از طریق نادیده گرفتن روسیه به جنگ اوکراین پایان دهد.
مدیر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه در ادامه با اشاره به توافق صادرات غلات اوکراین، با میانجی گری این کشور گفت که این توافق نشان دهنده موفقیت تلاش های ترکیه به عنوان عضو از ناتو و دیپلماسی مستقیم میان سران دو کشور است.
آلتون در گفتگو با رویترز ضمن انتقاد از رویکرد دیگر کشورها در این باره گفت که حقیقت این است که برخی از دوستان ما نمی خواهند جنگ (در اوکراین) پایان یابد. آنها اشک تمساح می ریزند.
این مقام ترک متذکر شد که جامعه بین المللی نمی تواند با انکار روسیه به جنگ در اوکراین فیصله بخشد. دیپلماسی و صلح باید (در اوکراین) حاکم شود. آلتون ضمن اشاره به روابط خوب ترکیه با روسیه و اوکراین گفت که آنکارا در تلاش در جهت یافتن یک راه حل قابل قبول دوجانبه است.
اظهارات این مقام ارشد دولت ترکیه در حالی عنوان شد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به دیدار «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود در سوچی رفته است.
رئیس جمهور روسیه ساعاتی پیش در دیدار با همتای ترک خود در سوچی از مشارکت ترکیه در حل و فصل بحران صادرات غلات اوکراین قدردانی کرد و نقش این کشور را در فیصله دادن به این بحران مورد تاکید قرار داد.
پیشتر توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین با مشارکت نمایندگانی از روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین در مراسمی در شهر استانبول به امضا رسید. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژنی تضمین شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari