سفیر روسیه در آمریکا تلاش های واشنگتن برای انداختن مسئولیت بحران جهانی غذا به روسیه را بیهوده خواند و گفت: تلاش برای انداختن تمام مسئولیت‌ها به گردن روسیه پوچ است.
به گزارش ایسنا به نقل از تاس، آناتولی آنتونوف،‌ سفیر روسیه در آمریکا گفت: مثل همیشه  دروغ های زیادی گفته می‌شود. اظهارات غیرحرفه‌ای ، بدون تحلیل و درک درست از وضعیت، یا بهتر است بگوییم فقدان تمایل برای درک ماهیت مشکل.”
او درباره اظهارات اخیر سامانتا پاور، رئیس آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده گفت: کمبود محصولات کشاورزی ناشی از پیامدهای همه گیری کووید ۱۹، اختلال در زنجیره تامین، تورم، شتاب شهرنشینی، انباشت خاک، تغییرات آب و هوایی و عوامل دیگر است.
آنتونوف گفت: محل جداگانه‌ای در این ردیف “مجموعه” تحریم های غیرقانونی ضد روسیه است. این محدودیت ها عمدا برای سردرگمی و ارعاب شرکت‌های خارجی و پیچیده‌تر کردن همکاری آنها با شرکت های روسی تا حد امکان طراحی شده است.”
وی تاکید کرد: با وجود این، روسیه به تلاش‌ برای تقویت امنیت غذایی ادامه داده است. از سال ۲۰۰۳، روسیه به صندوق برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد کمک می کند. روسیه به عنوان یک تامین کننده مطمئن و مسئول محصولات به بازار کشاورزی جهان عمل می‌کند. روسیه به طور فعال با همکاران خارجی کار می‌کند.
وی در این راستا به سفر اخیر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به آفریقا، مصر، جمهوری کنگو، اوگاندا و اتیوپی اشاره کرد و گفت، در طول سفر لاوروف، شرکای روسیه ماهیت غنی، دوجانبه، سودمند و مثمر ثمر این دیدارها را تایید کردند. به نظر می رسد واشنگتن نتوانست با غیبت خود در میان شرکت کنندگان ابتکار چهارجانبه در مورد حمل و نقل ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین در ۲۲ ژوئیه کنار بیاید. قابل توجه است که مقامات آمریکایی معمولا ترجیح می‌دهند در مورد آن صحبت نکنند.
آنتونوف با اشاره به امضای یادداشتی بین روسیه و سازمان ملل متحد برای صادرات محصولات کشاورزی روسیه گفت: به سهم خود، ما فقط می توانیم از از سرگیری صادرات محموله‌های کشاورزی در سراسر دریای سیاه استقبال کنیم. امیدواریم که طرف اوکراینی و متولیان آن در غرب سعی نکنند این روند را تضعیف کنند و وقتی نوبت به اولویت دادن به منابع برای کشورهای در حال توسعه گرسنه می‌رسد، از تظاهر به “قدیس” بودن دست بردارند. تا آنجا که می‌دانیم، دو کشتی از سه کشتی باری خشک که امروز صبح بندرهای اوکراین را ترک کردند، به سمت اروپا می‌روند.»
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari