انفجارهایی مهیب یک پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه را به لرزه درآورده و ابری از دود آسمان این منطقه را فرا گرفته است، این در حالیست که ولودیمیر زلنسکی شامگاه سه‌شنبه گفت: جنگ روسیه علیه اوکراین با کریمه آغاز شده و باید با کریمه تمام شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، در این انفجارها تاکنون دست‌کم یک تن کشته و چندین تن مجروح شده‌اند.
این در حالیست که وزارت دفاع روسیه بمباران شدن پایگاه هوایی «ساکی» در دریای سیاه را تکذیب کرده و انفجار جعبه‌های مهمات را دلیل انفجار معرفی کرده است. اما شبکه‌های اجتماعی اوکراین به این ادعا دامن می‌زنند که انفجار در کریمه به دلیل اصابت موشک‌های دوربرد اوکراین بوده است.
در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مردم وحشت‌زده در سواحل نزدیک به این پایگاه در حال فرار دیده می‌شوند و همزمان، شعله‌های آتش و ستون‌هایی از دود از چندین نقطه به آسمان بلند می‌شود، همچنین صدای مهیبی در این ویدئوها به گوش می‌رسد.
به گزارش «کریمه تودی نیوز» شاهدان از وقوع آتش در باند پرواز این پایگاه هوایی و آسیب رسیدن به چندین خانه در نزدیکی آن خبر دادند.
خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک منبع ناشناس وزارتی روسیه اعلام کرد که انفجارها به دلیل نقض الزامات ایمنی آتش‌سوزی رخ داده و هیچ یکی از هواپیماهای جنگی این پایگاه آسیب ندیده‌اند.
یکی از مشاوران ریاست‌جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای گفت که این انفجارها یا محصول موشک‌های دوربرد اوکراین هستند و یا به دست پارتیزان‌هایی انجام شده‌اند که در کریمه فعالیت می‌کنند.
روسیه از آغاز جنگ تاکنون چندین بار از وقوع آتش‌سوزی در انبارهای مهمات خود در نزدیکی مرزهای اوکراین خبر داده و مقصر برخی از آن‌ها را حملات اوکراین دانسته است.
اگر نیروهای اوکراینی مسئول حمله به پایگاه هوایی روسیه در کریمه باشند، این نخستین حمله گسترده به یک پایگاه نظامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه از سال ۲۰۱۴ خواهد بود. روسیه در ۲۰۱۴ این شبه‌جزیره را از اوکراین به خاک خو الحاق کرد.
هواپیماهای روسیه از این پایگاه برای حمله به مناطق جنوبی اوکراین استفاده می‌کردند. یکی از مسئولان منطقه‌ای کریمه گفت که یک تن کشته شده و ۹ تن مجروح شده‌اند. یکی از آن‌ها در بیمارستان است و دیگران مرخص شده‌اند.
مقامات مسکو از مدت‌ها قبل به اوکراین هشدار داده‌اند که هرگونه حمله به کریمه عواقب سنگینی در پی خواهد داشت، از جمله حمله به «مراکز تصمیم‌گیری در کی‌یف».
پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سه‌شنبه شب در پیامی ویدئویی گفت: جنگ روسیه علیه اوکراین و اروپا با (الحاق) کریمه آغاز شد و باید با (آزادسازی) کریمه تمام شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari