جوزف استیگلیتز؛ برنده جایزه نوبل اقتصاد و۷۰ اقتصاددان دیگر در نامه‌ای به جو بایدن؛ رییس‌ جمهوری امریکا خواستار آزادسازی پول‌های مسدودشده افغانستان شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این اقتصاددان‌های برجسته آمریکا، انگلیس، آلمان و امارات از بایدن خواسته‌اند که میلیاردها دلار سرمایه افغانستان که توسط این کشورها مسدود شده‌ را به بانک مرکزی افغانستان بازگرداند.
در این نامه آمده که پول‌های مسدودشده، دارایی افغانستان است که به شدت به آن نیاز دارد؛ زیرا به باور آن‌ها حدود ۷۰ درصد مردم افغانستان توان تامین نیازهای اولیه‌شان را ندارند.
در این نامه آمده‌است: «مردم افغانستان برای حکومتی که انتخاب نکرده‌اند رنجی مضاعف متحمل شده‌اند. به منظور کاهش بحران انسانی و قراردادن اقتصاد افغانستان در مسیر بهبود، ما از شما می‌خواهیم که به بانک مرکزی افغانستان اجازه دهید تا ذخایر بین‌المللی خود را بازیابی کند.»
این نامه که خطاب به جنت یلن؛ وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز ارسال شده، توسط ۷۱ اقتصاددان و کارشناس امضا شده که بسیاری از آن‌ها در ایالات متحده و همچنین آلمان، هند و انگلیس مستقر هستند.
آن‌ها در این نامه، پیشنهاد اخیر آمریکا به طالبان در مورد آزادسازی نیمی از دارایی افغانستان به منظور استفاده بشردوستانه در این کشور را رد کرده‌اند.
با روی کار آمدن طالبان، افغانستان با بحران شدید اقتصادی روبه‌رو شده، نظام بانکی سقوط کرده و فقر و گرسنگی روز به روز میان مردم تشدید شده‌است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari