وزارت خارجه چین، یک مقام ارشد دولت لیتوانی را به دلیل نقض تمامیت ارضی خود در فهرست تحریم قرار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه چین امروز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل سفر «آگنه وایسیوکویسیوت» معاون وزیر حمل و نقل و ارتباطات لیتوانی به تایوان، دولت چین تصمیم گرفته تحریم هایی را علیه وی اعمال کند و هرگونه تبادل با این وزارتخانه را به حالت تعلیق درآورد.
در بخشی از بیانیه وزارت خارجه چین عنوان می شود که این تصمیم در پاسخ به اقدام تحریک آمیز معاون وزیر حمل و نقل وارتباطات لیتوانی صورت می گیرد.
همچنین تمامی اشکال مبادله با وزارت حمل و نقل و ارتباطات لیتوانی از جمله تبادل و همکاری در زمینه جاده های بین المللی با این کشور متوقف می شود.
بنا به اعلام وزارت خارجه چین، سفر این مقام دولت لیتوانی به تایوان، اصل چین واحد را نقض کرده است و موید دخالت جدی در امور داخلی چین و تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است.
روز پنجشنبه نیز دولت پکن سفر اخیر هیئت لیتوانی به هدایت وایسیوکویسیوت به تایوان را به شدت محکوم کرد و بر تعهد خود برای پاسخ قاطعانه به این اقدام تاکید کرد.
در ۷ اوت، هیئت لیتوانی به ریاست وزیر حمل و نقل این کشور برای یک سفر پنج روزه وارد تایوان شد. در همین راستا لتونی و استونی روز پنجشنبه از گروه همکاری متشکل از چین و شماری از کشورهای شرق و مرکز اروپا خارج شدند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari